Kremrole z křehkého těsta

Suroviny

400 g hladké mouky
250 g másla
100 g zakysané smetany
100 g smetany ke šlehání
1 vejce na potření
80 g bílků (2 ks)
160 g cukru
40 ml vody

Postup přípravy receptu

  1. Z mouky, másla a obou smetan vypracujeme hladké těsto, zadělávám v robotu. Zabalíme do fólie a dáme přes noc do lednice. Kovové trubičky potřeme olejem, chutnější je použít ghí. Plech vyložíme pečícím papírem. Troubu předehřejeme na 200°C. Těsto rozdělíme na tři části, dvě části zatím necháme v lednici, aby příliš nezměklo. Těsto rozválíme na sílu asi 3 mm a rádlem nakrájíme na přibližně stejně široké a dlouhé pruhy. Velikost záleží na tom, jak velké kremrole chcete mít. Já mám pruhy těsta zhruba 20 cm dlouhé a 3 cm široké. Proužek těsta navineme na připravenou formičku a dáme na plech. Všechny kremrole pomažeme rozšlehaným vejcem a dáme péct do vyhřáté trouby.

  2. Pečeme 12-15 minut do zlatova, podle velikosti kremrolí. Necháme chvilku vychladnout, poté opatrně stáhneme kremrole z trubiček, pozor, jsou křehké. Postup opakujeme do spotřebování celého těsta. Já většinou mám kolem 40-45 ks.

  3. Bílky začneme šlehat. Na sporáku svaříme cukr s vodou na teplotu 115-120°C, celou dobu nesmíme rozvar míchat, jinak by zkrystalizoval. Za stálého šlehání pomalu naléváme horký rozvar do sněhu a šleháme až do jeho mírného prochladnutí. Před plněním kremrolí dáme sníh ještě na chvilku do lednice, lépe se s ním pracuje. Sníh přendáme do zdobícího sáčku s hladkou špičkou a plníme kremrole z obou stran, aby byl po celé délce. Naplněné kremrole dáme do lednice rozležet, ideálně 1-2 dny, ale dají se jíst ihned po upečení.

Poznámka od kuchařky

* Můj web: http://www.miskakulicka.cz/

Tip č.1: Pokud nemáte teploměr, svařte rozvar tzv. na bublinu. Drátěné očko namočte do rozvaru a foukněte, pokud se tvoří bubliny, je hotovo.

*Tip č.2: Sníh můžete ochutit třeba vanilkou, já často používám třeba ostružinovou pastu, která sněhu dodá příjemnou kyselkavost.

Komentáře k receptu Kremrole z křehkého těsta