Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak dlouho udit domácí klobásy? Doba uzení se liší u teplého a studeného kouře
Zdroj: Beauty od nature "Pixabay"

Uzení je od nepaměti nejčastější způsob konzervování masa i uzenin. Správně vyuzená klobása závisí na více faktorech, ať už to je teplota kouře, délka uzení nebo také správně zvolený druh dřeva. Látky v kouři dodají klobásám nádhernou vůni i chuť.

Před samotným uzením probíhá příprava směsi na klobásy, kdy nameleme vepřové i hovězí maso, smícháme dohromady v poměru podle receptu a nakládáme se solí i kořením. Po odležení plníme do střívek a máme připraveno k uzení v udírně.

Jak dlouho udit klobásy

Zvolit můžeme tyto varianty uzení:

  1. Uzení studeným kouřem - touto metodou uzení na nižší teplotu pod 30 °C se klobásy stanou trvanlivými a vydrží i několik měsíců. Nevýhodou je, že uzení může trvat 2 až 3 dny. 
  2. Uzení teplým kouřem - klobásy udíme na vyšší teplotu kolem 60 °C, při které se příliš neuvolňuje tuk. Díky této tepelné úpravě uzení trvá pouze 3–15 hodin podle velikosti klobás. Klobásy po vyuzení v lednici vydrží několik dní a poté je musíme zmrazit nebo konzervovat stejně jako uzené maso.

Pojďte si připravit hřejivou zelnou polévku, do které můžete nakrájet i čerstvě vyuzenou klobásu. Polévka získá výtečné aroma i chuť. Přejeme dobrou chuť.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více