Jak se starat o užitkovou zahradu v květnu. Sázíme teplomilnou zeleninu a sklízíme první ovoce
Počasí v květnu je už teplotně příjemné, proto nastává čas pro výsevy a výsadby teplomilných druhů zeleniny nejen do fóliovníků a skleníků, ale také do volné půdy. Slunce a vláha jsou pro malé rostliny důležité a v dobrých podmínkách vše rychle roste.
Po třech zmrzlých mužích již není obvykle nač čekat, nicméně vždy se řídíme podle oblasti, v jaké máme zahradu. V teplejších polohách si můžeme dovolit pěstovat ve volné půdě rostliny, které jinde potřebují chráněný prostor - fóliovník nebo skleník.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Jak se starat o zahradu v květnu
V květnu je už zahrada uklizená a nová sezóna přináší pěknou úrodu.
- Záhony, na kterých jsme pěstovali špenát a ředkvičky se postupně uvolňují. Brzy také vytrháme loňskou naťovou petržel, která začíná vybíhat do květu a již nemá tak dobrou chuť, jakou měla brzy na jaře.
- Důležité zahradní práce jsou kypření půdy, odplevelování a zalévání. Půdu kypříme zejména brzy po dešti - tehdy to jde lépe, než když je zemina ztvrdlá a oschlá. Při okopávání rovnou likvidujeme plevele. Bez vláhy zelenina moc dobře neroste, proto pokud je sucho, pamatujeme na vydatnou zálivku v pravidelných intervalech.
- Stále můžeme na volné záhony vysévat nebo vysazovat další zeleninu. Zaměříme se na druhy vhodné pro toto období. Doséváme celoroční ředkvičky, hrách pro pozdější sklizeň, karotku, červenou salátovou řepu a kopr. Můžeme již vysévat choulostivé fazole a cukrovou kukuřici. Když záhony s výsevy přikryjeme bílou netkanou textilií, semínka rychleji a spolehlivěji vyklíčí. Pokud neprší, výsevy pravidelně a dostatečně zaléváme.
- Vysazujeme saláty, košťálovou zeleninu a celer.
- Protrháváme (jednotíme) kořenovou zeleninu z dřívějších výsevů, aby měla prostor k růstu. K hrachu dáváme tyčky, aby měly rostliny oporu.
- Při výsadbách doplníme záhony rostlinami, které působí na půdu léčivě nebo odpuzují škůdce. Příkladem je měsíček lékařský, aksamitník nebo některé léčivky. Když dáme na kraj záhonu třeba jen jedinou rostlinu, bude naše zahrada hezčí a přitažlivější pro užitečný hmyz.
- Skleníky a fóliovníky odplevelujeme, zaléváme a větráme. Rostlinám v nich dopřejeme dostatek prostoru - méně totiž často znamená více.
Plodová zelenina na zahradě
Nastal čas na venkovní výsevy a výsadby plodové zeleniny. Teplomilnou zeleninu jsme sice do fóliovníků a skleníků už vysazovali dříve, ale při oteplení ji můžeme sázet i do volné půdy.
- Rostliny jsou náročné nejen na teplotu, ale i na živiny a na vláhu. Bude se jim dařit na vyvýšených záhonech.
- Jedná se především o rajčata, okurky, v teplejších oblastech také papriky, lilky nebo melouny. Okurky vyseté do volné půdy zpočátku přikryjeme bílou netkanou textilií.
- Vyséváme (případně vysazujeme) cukety, patizony a další dýně, zvlášť oblíbené jsou dýně typu hokaido. Dáváme je na vyhnojená místa, která jsou chráněná před větrem a dobře osluněná. Bílá textilie prospěje zpočátku i jim.
- Tip: Pokud plodovou zeleninu (např. dýně, okurky, cukety) vysázíme na černou netkanou textilii nebo fólii, budou mít rostliny větší teplotní pohodu a rychleji porostou, navíc si ušetříme práci s vytrháváním plevele.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
V květnu je už sklizeň zeleniny v plném proudu. Sklízíme např. ředkvičky, kedlubny, salát a různé zeleninové natě. Vylamujeme řapíky rebarbory, která se uplatní ve sladké kuchyni. Začínáme dokonce sklízet časné ovoce, především první jahody, ale také kamčatskou borůvku.
Komentáře