Jaké masopustní zvyky a pokrmy měli v oblibě naši předci? Uměli se bavit i dobře jíst
Velké svátky v našich zemích jsou odedávna směsicí keltských, germánských, staroslovanských, židovských a křesťanských zvyků a rituálů. To se týká i oslav Velikonoc a jim předcházejícího masopustního a postního období.
Samotný masopust se slavíval několik dní. Začínal Tučným čtvrtkem před masopustní nedělí, kdy se člověk měl napít a najíst co nejvíce, aby byl celý rok při síle. Od 19. století se u nás všeobecně rozšířily domácí zabijačky, takže dodržet tento obyčej nebyl velký problém.
Když se řekne masopust, vybavíme si asi především vesnickou pouť s průvodem masek. Je to ale zároveň označení pro období mezi vánočními svátky a čtyřicetidenním postním obdobím, které předchází…

Jak se lidé bavili v masopustu
Hlavní zábava začínala v neděli, které se říkalo Taneční. Tančilo se už od oběda a mnohdy až do druhého dne. Často se v tomto období konaly svatby. Vyvrcholením masopustu bylo Masopustní úterý. Tento den patří různým rozverným zvykům a rituálům, průvodu maškar. Na závěr masopustních průvodů se hrály (a mnohde ještě dnes hrají) různé veselé scénky a krátké divadelní hry. Ale hlavně se dobře a vydatně jedlo a pilo.
Co se jedlo a pilo v masopustu
Masopustu vévodí smažené moučníky a masitá jídla, z nich zejména zabijačkové pochoutky. I v bytových podmínkách a s minimem zkušeností můžeme podle zdejších článků připravit škvarky, ovar, prejt, huspeninu nebo tlačenku.
Jaké se připravovaly moučníky v masopustu
V období masopustu se často moučníky smažily. Napomáhalo i to, že předci měli čerstvé sádlo ze zabijaček. Smažené moučníky si můžeme dopřát i jindy, ale v tomto období prostě chutnají nejlépe. Ať už to jsou koblihy nebo Boží milosti, málokdo se jich dokáže zcela odříct. Koblihy můžeme připravit i zdravěji.
Co se pilo v masopustu
Kulinářské tipy a triky Ukázat další tipy
A jak slavíme Masopust my?
V zájmu zdravějšího životního stylu asi raději nebudeme dodržovat některé obyčeje týkající se přejídání. Dnes málokdo těžce fyzicky pracuje, takže zvýšená konzumace tak energeticky vydatných jídel, jaká jedli předkové, není příliš rozumná. Ale dopřát si můžeme. Chladné roční období vyžaduje stravu vydatnější, zahřívací. Základem jsou různé polévky, dušená masa, kynuté moučníky, pečivo a horké nápoje. Oblíbené koblihy zvládnou podle našeho videoreceptu i ti méně zkušení.
Další tipy a triky
Náhodný recept Zobrazit více
Nejnovější recepty Více

Vepřové maso na špeku a tymiánu
Přidáno před 8 hodinami

Kuřecí maso v mrkvi s černým pivem
Přidáno před 8 hodinami

Bramborový guláš s mrkví a fazolemi
Přidáno před 17 hodinami

Ovocný dort Pikachu
Přidáno 27. 3. 2023 20:51

Vepřová panenka s pórkem
Přidáno 27. 3. 2023 15:38

Citronové řezy s kokosovým krémem
Přidáno 27. 3. 2023 09:47
Komentáře
Nejsou zde žádné komentáře.