Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jaké masopustní zvyky a pokrmy měli v oblibě naši předci? Uměli se bavit i dobře jíst
Pixabay MartisFuksu

Velké svátky v našich zemích jsou odedávna směsicí keltských, germánských, staroslovanských, židovských a křesťanských zvyků a rituálů. To se týká i oslav Velikonoc a jim předcházejícího masopustního a postního období.

Samotný masopust se slavíval několik dní. Začínal Tučným čtvrtkem před masopustní nedělí, kdy se člověk měl napít a najíst co nejvíce, aby byl celý rok při síle. Od 19. století se u nás všeobecně rozšířily domácí zabijačky, takže dodržet tento obyčej nebyl velký problém.

Masopust

Když se řekne masopust, vybavíme si asi především vesnickou pouť s průvodem masek. Je to ale zároveň označení pro období mezi vánočními svátky a čtyřicetidenním postním obdobím, které předchází…

Jak se lidé bavili v masopustu

Hlavní zábava začínala v neděli, které se říkalo Taneční. Tančilo se už od oběda a mnohdy až do druhého dne. Často se v tomto období konaly svatby. Vyvrcholením masopustu bylo Masopustní úterý. Tento den patří různým rozverným zvykům a rituálům, průvodu maškar. Na závěr masopustních průvodů se hrály (a mnohde ještě dnes hrají) různé veselé scénky a krátké divadelní hry. Ale hlavně se dobře a vydatně jedlo a pilo.

Co se jedlo a pilo v masopustu

Masopustu vévodí smažené moučníky a masitá jídla, z nich zejména zabijačkové pochoutky. I v bytových podmínkách a s minimem zkušeností můžeme podle zdejších článků připravit škvarky, ovar, prejt, huspeninu nebo tlačenku.

Jaké se připravovaly moučníky v masopustu

V období masopustu se často moučníky smažily. Napomáhalo i to, že předci měli čerstvé sádlo ze zabijaček. Smažené moučníky si můžeme dopřát i jindy, ale v tomto období prostě chutnají nejlépe. Ať už to jsou koblihy nebo Boží milosti, málokdo se jich dokáže zcela odříct. Koblihy můžeme připravit i zdravěji.

Co se pilo v masopustu

Kromě čisté vody naši předci pili hlavně pivo nebo víno. Zvláště pivo jim pomáhalo s lepším trávením masitých pokrmů. Pivo nebo víno používali i při vaření.

A jak slavíme Masopust my?

V zájmu zdravějšího životního stylu asi raději nebudeme dodržovat některé obyčeje týkající se přejídání. Dnes málokdo těžce fyzicky pracuje, takže zvýšená konzumace tak energeticky vydatných jídel, jaká jedli předkové, není příliš rozumná. Ale dopřát si můžeme. Chladné roční období vyžaduje stravu vydatnější, zahřívací. Základem jsou různé polévky, dušená masa, kynuté moučníky, pečivo a horké nápoje. Oblíbené koblihy zvládnou podle našeho videoreceptu i ti méně zkušení.

 

Komentáře

Nejsou zde žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky