Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

T.G.I. Friday´s, Jáma Steakhouse, Bejzment, True Blue, COYOTE Diners & Bar … co mají společného? Ve dnech od 15. července do 11. srpna v nich proběhne již třetí ročník festivalu americké kuchyně ze seriálu Festival chutí - Taste of America. Příznivci poctivých burgerů, šťavnatých steaků i klasických amerických dezertů, jakými jsou například brownies, nebo lívance s javorovým sirupem si tak zaručeně přijdou na své.

T.G.I. Friday´s, Jáma Steakhouse, Bejzment, True Blue, COYOTE Diners & Bar … co mají společného? Ve dnech od 15. července do 11. srpna v nich proběhne již třetí ročník festivalu americké kuchyně ze seriálu Festival chutí - Taste of America. Příznivci poctivých burgerů, šťavnatých steaků i klasických amerických dezertů, jakými jsou například brownies, nebo lívance s javorovým sirupem si tak zaručeně přijdou na své.

Festival Taste of America (www.tasteofamerica.cz) si zamilovaly již stovky gastronomických nadšenců. Nejeden z nich by vám určitě potvrdil, že snad neexistuje krásnější pohled, než na burger doslova přecpaný chutěmi, vůněmi a šťavnatým masem, do dokonalosti tento pokrm pak dovedou už snad jen křupavé hranolky se salsou, které vás vynesou do gastronomického nebe.

Záměrem tohoto festivalu je proto představit tradiční americkou kuchyni v její autentické podobě, která má od nechvalně známých fastfoodů hodně daleko. „Když se s lidmi bavíte o burgerech a americké kuchyni, často se setkáte s tím, že v nich tato jinak velice originální a bohatá kuchyně vyvolává dojem fastfoodu, což je jeden z největších omylů“ dodává Pavel Suchánek, ředitel Alakarte.cz.

Podobně se na tuto problematiku dívá i pan Zdeněk Střížek, majitel restaurace Bejzment a pořadatel podzimního Burgerfestu: „U nás v Čechách bohužel funguje to, že si lidé myslí, že burger dostanou všude za nízkou cenu, protože jsou na to zvyklí z fastfoodu. Ale kvalitní burger opravdu nemůže stát pár korun, hlavně nemá nic společného s burgerem, který dostanete ve fastfoodech. Lidé za tu kvalitu bohužel nejsou ochotni zaplatit, berou to jako rychlé jídlo, ne jako plnohodnotný a kvalitní pokrm. Navíc často převládá názor, že Američané umí jen burgery, ale oni dělají také skvělá žebra a další speciality, to už se u nás příliš nepropaguje. S Američany se také pojí to, že jsou tlustí, a to právě díky burgerům a jejich kuchyni, kvalitní burger ale naopak tučný být vůbec nemusí“.

Americké kuchyni ale nedominují pouze burgery, naopak je velice rozmanitá, a to hlavně díky kombinaci starých tradic, mezinárodních vlivů, včetně těch z dob kolonialismu. Není tedy divu, že se v této světově oblíbené kuchyni dají nalézt i prvky kuchyně francouzské, belgické, španělské a britské: „Základem americké kuchyně jsou ve své podstatě všechny ostatní kuchyně, je to obrovská země s mnoha různými tradicemi“ dodává majitel restaurace COYOTE Diners & Bar pan Adam Kulich. A liší se to i při přípravě burgerů: „Když k nám například přijdou hosté z východu Ameriky, tak nám říkají, že naše burgery chutnají jako jejich, naopak hosté z Texasu jsou zase zvyklí na něco jiného, mají tam burgery jiné, jiná masa apod.“ dodává pan Kulich. Burgery jako takové dokonce pocházejí původem z Evropy, v Americe jen nejvíce zdomácněly, upozorňuje pan Petr Chaloupka majitel a šéfkuchař restaurace Peter´s Burger Pub.

Velkou roli při přípravě steaků a burgerů hraje především maso ve vysoké kvalitě. Na argentinských pláních, nebo na farmách v Severní Americe jsou zvířata chována za jiných podmínek, než jaké běžně známe z našich krajin. Pasou se na zelených loukách, nejsou stresována a v podstatě žijí spokojený život, odměnou je pak kvalitní a chutné maso. Takovéto maso si pak zaslouží už jen lehce dochutit, protože má samo o sobě už tak skvělou chuť. Podobně se k tomu staví i pan Jiří Roith, majitel restaurace Nad Jezerem a lektor Pražského kulinářského institutu: „Jsem přesvědčen, že u kvalitního burgeru by mělo vyniknout právě kvalitní maso, které já osobně rád dochucuji jen solí, pepřem, trochou česneku a případně kvalitní hořčicí. Další variace jsou samozřejmě možné. Do burgeru můžeme přidat čerstvé bylinky jako například tymián, nebo rozmarýn, chceme-li burger pikantnější, můžeme přidat například tabasco. Burger ale není karbanátek a proto do burgeru nikdy nepřidávejte vajíčko, mouku, nebo strouhanku. Jako pojivo u burgeru používejte živočišný tuk, jehož poměr tvoří 20 % z celkové hmotnosti masa. Pro zvýraznění chuti burgeru se dá jako tuk použít kvalitní slanina, nebo uzená italská pancetta.“

Amerika ale není jen o burgerech a steacích a právě o tom se nás na festivalu Taste of America bude snažit přesvědčit restaurace Bejzment v čele s panem Zdeňkem Střížkem. Ti si totiž připravili speciální festivalové menu inspirované jižanskými chutěmi, které budete moci ochutnat pouze v rámci festivalu. „V rámci festivalu Taste of America jsme si připravili menu „Louisiana style menu“, chtěli jsme dělat něco jiného než všichni ostatní.  Je to klasické menu dle americké receptury, protože Amerika není jen o burgerech, ale je velice rozmanitá, hlavně co se týče surovin, přidaných ingrediencí chutí a vůní – je to velká a bohatá země. Příkladem je naše Jambalaya: jde o oblíbené kreolské (cajunské) jídlo z oblasti New Orleansu, které je obdobou španělské paelly. Jambalaya stejně jako španělská paella se připravuje v mnoha variantách a obměnách: například kuřecí maso se v některých receptech nahrazuje plody moře."

s kuřecím masem a pikantní rýží je tradiční jižanské jídlo a my ji zde připravíme dle tradičních receptur pouze a jen v rámci festivalu Taste of America.“ Vysvětluje pan Střížek.

Jestliže chcete ochutnat kousek nefalšované Ameriky, pak určitě zavítejte na www.tasteofamerica.cz, kde si můžete vybrat ze tříchodových menu, které pro vás speciálně připravili šéfkuchaři patnácti vyhlášených pražských podniků. Letošní ročník útočí zejména na „masové“ nadšence. Můžete se tak těšit například na Burger pbp No.1 – hovězí burger v opékané bulce s hořčicovou majonézou, chilli z černých fazolí, rajčaty, slaninou, smaženou cibulí, guacamole a salátem, který ochutnáte v Peter´s Burger Pub. Nebo na pečená žebírka v javorové marinádě s grilovanou cukrovou kukuřicí restaurace Galerie. Rozhodně neurazí ani Jack Daniel´s Burger přelitý omáčkou Jack Daniel´s s rozpuštěným sýrem Jack a křupavou slaninou, která vám v T.G.I. Friday´s naservírují ještě s extra porcí Jack Daniel´s omáčky.

Všechna tříchodová menu jsou pro vás navíc v rámci festivalu připravena za zvýhodněnou cenu, abyste si mohli opravdu vybrat dle své vlastní chuti a nemuseli se omezovat stavem vaší peněženky.

Vyměňte tak řetězce s rychlým občerstvením za kvalitní burger a vychutnejte si ho v příjemném prostředí vybraných podniků. Nechte se přesvědčit, že i tak obyčejnému jídlu, jakým je burger, lze dodat zcela nový rozměr a dopřejte si kus slunné Ameriky přímo na vašem stole.

Jak se festivalu zúčastnit? Navštivte stránky akce www.tasteofamerica.cz, vyhlédněte si restauraci a její festivalové tříchodové menu a zarezervujte si ho. Platí se až v konkrétním podniku. Ohodnotit restauraci i její jídlo můžete následně na www.alakarte.cz.

Seznam zúčastněných restaurací:               

Restaurant Galerie                                             

Texas Steakhouse                                              

T.G.I. Friday´s Anděl                                           

T.G.I. Friday's Na Příkopě                                 

Jáma Steakhouse

Restaurace Jáma

Argument Restaurant                                       

GreenYacht Hotel & Restaurant                         

Dock House                                                    

Restaurace Nad Jezerem                                  

COYOTE Diners & Bar

Peter's Burger Pub                                           

Bejzment                                                        

U Emy Destinnové                                           

True Blue

 

Důležité informace:                                                

Datum: 15. července – 11. srpna 2013

Cena tříchodových menu: 290Kč/ 390Kč/ 490Kč

15 zúčastněných restaurací

Rezervujte na www.tasteofamerica.cz

 

Komentáře

IvanaLK

15. 7. 2013 22:09

:-((:-((:-((

Přidat komentář

Přidat komentář


Petra Burianová

nově v našem eshopu

Do obchodu

Každé ráno pro Vás vyberu osvědčené recepty a pošlu Vám je e‑mailem. Vaše Marie Marie

Přidejte se k více jak  100 000 odběratelům