Holka u plotny radí: Mrkvánky s povidly podle receptu babičky Libušky jsou křehké a lze je péct na více způsobů
19. 9. 2022 Vaření
Je to už strašně dávno, co mě moje maminka naučila tyhle mrkvánky. Těsto je bez cukru, ale mrkvánky jsou přesto příjemně sladké díky mrkvi. Navíc krásně lístkují a doma se nám po nich vždycky jen zapráší.
Mrkvánky nebo mrkvové šátečky
Mrkvánky jsou známé jako pečivo naplněné povidly. Ale z těsta, které vám dnes v receptu nabízím, můžete bez potíží dělat šátečky, nebo je dokonce vykrajovat jako cukroví a posléze naplnit. Mrkvánky rovněž nemusejí být plněné povidly, přestože s nimi jsou bezkonkurenčně nejlepší. Ale můžete je doplnit i marmeládou nebo džemem, v případě, že z nich vykrájíte cukroví, dají se pak slepovat i krémem. Možnosti využití jsou skutečně široké. Dnes vám představím recept na těsto a jeho základní úpravu tak, jak to dělávala kdysi moje maminka. Dnes je z ní dávno babička, dokonce i prababička, ale peče s láskou pořád.
Mohlo by vás zajímat
Recept na mrkvové taštičky
Suroviny na těsto uvádím v základní verzi, kterou mám naučenu z domova, ale máslo lze nahradit Herou. Co tedy budete na mrkvánky neboli mkrkvové taštičky potřebovat?
Suroviny na těsto:
- 350 g hladké mouky
- 150 g jemně nastrouhané mrkve
- 250 g másla nebo Hery
- 1/2 prášku do pečiva
- povidla nebo džem
Jak na to: Z uvedených surovin zpracujte těsto a nechte je krátce odležet v chladu. Poté na jemně pomoučeném vále vyválejte plát jako na linecké pečivo a z něj vykrajujte kolečka. Můžete je vykrojit klidně i víčkem od větší zavařovačky.
Doprostřed každého kolečka dejte lžičku povidel nebo džemu (já tentokrát použila odmácí džem z mirabelek) a kolečko přeložte na taštičku. Okraje spojte pomocí vidličky, kterou obě části těsta přitlačíte k sobě. Taštičky budou pěkne držet pohromadě. Pečte je v troubě předehřáté na 180 stupňů na plechu vyloženém pečicím papírem asi 15-20 minut dozlatova. Hotové můžete pocukrovat.
Mrkvánky jsou krásně křehké a těsto díky tuku, mrkvi a kypřicímu prášku hezky mírně lístkuje.
Moje tipy navíc:
- Tvarování těsta
Z těsta můžete tvořit i šátečky, neboli vykrajovat čtverečky a doprostřed každého z nich dát trochu povidel a protilehlé cípy spojit. Vznikne tak hezký šáteček, ze kterého bude náplň vykukovat. Ale pozor, marmáláda má ve zvyku vytékat a cípy těsta se mohou rozpojovat. Zároveň můžete tohle těsto použít jako základ na cukroví. Z vyváleného plátu prostě jen vykrojte různé tvary a po upečení je plňte zavařeninou nebo krémem. - Bez cukru
Do těsta se nedává cukr, takže je vhodné i pro diabetiky, pokud použijí marmeládu se sladidlem nebo zcela neslazenou.
gastronomická novinářka Šárka Adámková
„Vaření je moje vášeň!“
Šárka Adámková je dlouholetá kulinární redaktorka a gastronomická novinářka. Vaří, peče, sbírá kuchařky, vede kurzy vaření i online kurzy pečení, více než 15 let píše o jídle a je autorkou mnoha set článků z kulinárního prostředí. Založila facebookovou skupinu Skromné vaření a pečení pro každého, kde se věnuje tradiční a úsporné kuchyni, a má instagramový profil Holka u plotny.
Témata
Recepty k tomuto článku
Mohlo by vás zajímat
Přečtěte si Zobrazit více
Cukrář Josef Maršálek radí, kdy naplnit linecké: Když to uspěcháte, cukroví brzy vyschne a náplň ztvrdne, říká
Holka u plotny radí: Křehké jablečné rohlíčky obalované ve vanilkovém cukru provoní celý dům a velmi snadno se připravují
15 nejchutnějších jablečných moučníků: Nechte se inspirovat výběrem receptů
Přečtěte si Zobrazit více
Cukrovinky na adventních trzích v Praze: Čokolády za 320 Kč, skvělé cukroví na Jiřáku i perníčkový sirup na Míráku
15 nejlepších receptů na vánoční cukroví: Prohlédněte si výběr z našeho receptáře
Horká domácí čokoláda zlepší náladu, zahřeje a dodá energii. Poradíme, jak ji udělat nejlepší a čím ji dochutit