Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

V posledním díle pořadu Buchty po ránu to bylo jako v cukrárně. Josef Maršálek společně s Terezou Bebarovou se pustili do pečení zákusků z klasických českých cukráren a pařížské rohlíčky byly jedním z nich.  I když jsou trochu náročnější, vynaložené úsilí stojí za to. 

Rohlíčky z cukrárny i jako cukroví

Pařížské rohlíčky patří k nejoblíbenějším zákuskům českých cukráren. Oblíbené jsou dokonce natolik, že je v mnoha rodinách dělají jako vánoční cukroví v malém provedení, což už je trochu piplačka. To ty pravé cukrárenské jsou mnohem větší a chuť na sladké zaženou spolehlivě. Zahnutý rohlíkový tvar tohoto zákusku však nutně není podmínkou. Rohlíčky se vyskytují i v rovné podobě a někdy se i nazývají pařížské tyčinky nebo mašličky.

S pařížskou šlehačkou či krémem

Oblíbený zákusek získal jméno po pařížské šlehačce – tedy šlehačce dochucené čokoládou nebo kakaem, někdy se místo ní dává i pařížský krém – což je šlehačka doplněná máslem, s nímž jsou rohlíčky pevnější a také mají delší trvanlivost. V některých receptech se můžete  setkat i s krémem ze slazeného kondenzovaného mléka a občas se šlehačka s příchutí čokolády nahrazuje karamelovou, pak už ale rohlíčky, pokud bychom chtěli být striktní, přestávají být pařížskými. 

Krém musí dobře ztuhnout

Pařížské rohlíčky jsou takovým svátečním zákuskem pro výjimečné příležitosti. Spojení nadýchané pařížské šlehačky, oříškového korpusu a čokoládové polevy je zkrátka dokonalé. Oříškový podklad je nádherně křehký, šlehačka či pařížský krém (nebo také těžká pařížská šlehačka) ho ovšem příjemně zvláční a když do rohlíčku kousnete, ucítíte krásné křupnutí čokoládové polevy.

Příprava pařížských rohlíčků tak vyžaduje několik kroků, mezi nimiž je třeba dát jednotlivým komponentům prostor na vychladnutí, aby se vám pak rohlíčky celé nerozpadly. Nejvíc ošemetná je práce s krémem nebo šlehačkou, které musí na ořechových podkladech dokonale ztuhnout, aby vám pak po namočení do rozpuštěné čokolády do ní nestékaly. 

Místo vlašských ořechů arašídy

Předností pařížských rohlíčků je to, že se do těsta na podklady nepřidává žádná mouka, pouze oříšky. Obvykle se dávají vlašské, případně lískové, pekany nebo mandle. Josef Maršálek ale ve svém receptu použil netradičně slané arašídy. Tím dojde k zajímavému spojení sladké a slané chuti, sůl navíc krásně vyváží sladkost celého moučníku. Na korpusy na pařížské rohlíčky se používají pouze bílky a patří, jak říká Josef Maršálek „do kategorie jádrových hmot, které mají typický způsob přípravy“.

Potřebujete na ně nějaký výkonný sekáček nebo silný mixér blender. Do něj se dají všechny ingredience, které se třou tak dlouho, dokud nevznikne hustá, kompaktní hmota. Tu pak Josef Maršálek doporučuje nanášet na plech v tenčím prameni, neboť se během pečení roztéká.

Ještě před pečením je třeba nechat těsto zaschnout, aby se na něm vytvořila krusta: „Nesmí se vám prst zabořit do těsta, když se ho dotknete,“ upozorňuje Josef Maršálek. Před nanášením krému nedoporučuje cukrář neodlepovat upečené korpusy z pečicího papíru: „Jsou tam přirozeně přilepené a to vám pomůže při tvarování krému.“

Recept na pařížské rohlíčky Josefa Maršálka

A jak tedy dokonalé pařížské rohlíčky podle Josefa Maršálka připravíte? Podle následujícího receptu to určitě zvládnete. 

Na korpusy budete potřebovat: 210 g cukru krupice, 75 g bílků, 3 g soli a 120 g slaných arašídů.  Na pařížský krém si připravte: 400 g smetany ke šlehání, 100 g másla, 100 g třtinového cukru, 1 g skořice, 80 g kakaa a 160 g hořké kvalitní čokolády. Na polevu: 200 g hořké čokolády a 40 g kakaového másla nebo kokosového tuku či olivového oleje. 

  1. Do sekáčku dejte bílky, cukr, arašídy, sůl a vše promixujte na hladkou směs. Stěrkou setřete ze stěn a pokračujte, dokud nevznikne hustá hmota. Trvá to asi minutu. 
  2. Směs pak přendejte do cukrářského sáčku (nejlepší je použít igelitové jednorázové) a kolmo k plechu tvarujte na plech vyložený pečicím papírem rohlíčky. Ty pak nechte zaschnout asi 15-20 minut při pokojové teplotě. Pečete při teplotě 170-180 °C asi 15 až 20 minut. Klidně mohou mít karamelovou vypečenou barvu. 
  3. Všechny ingredience na krém kromě čokolády odvažte do hrnce. Vše povařte asi minutu za stálého míchání, aby se nepřipálilo kakao.  Pak do horké směsi dejte čokoládu, promíchejte dohladka a dejte vychladit do lednice. 
  4. Krém opět dejte do cukrářského sáčku a vlnovkovitě nanášejte ve spirále na upečené korpusy po celé ploše, jen kraje nechte volné. Rohlíčky pak dejte na 30 minut do mrazáku nebo na 1 hodinu do ledničky, aby krém dobře ztuhl.  
  5. Mezitím si rozpusťte čokoládu s kakaovým máslem nebo jiným tukem a rohlíčky postupně namáčejte do polevy (jen krémovou část). Nechte okapat a nakonec zaschnout. 

Na přípravu pařížských rohlíčků v pořadu Buchty po ránu se můžete podívat v naší fotogalerii

Fotogalerie - Pařížské rohlíčky

Ukázat 8 fotografií

Pořadem České televize s názvem Buchty po ránu provází známá dvojice, cukrář Josef Maršálek a herečka Tereza Bebarová. Ti společně před zraky diváků pečou každou neděli známé i méně známé sladké i slané dobroty a přidají i tajné triky a rady, jak si s pečením poradit. Druhá série odstartovala 4. února. Pořad Buchty po ránu naleznete na iVysílání České televize.

Náš tip: Pařížské rohlíčky se dvěma druhy krémů si můžete vyzkoušet podle našeho video receptu

Buchty po ránu

Buchty po ránu je pořad České televize, ve kterém pekař a cukrář Josef Maršálek s herečkou Terezou Bebarovou pečou podle známých i méně známých receptů. Na řadu přijdou sladké i slané dobroty.

První řada měla 20 dílů, v jednom z nich jsme se dozvěděli, jak na valašské frgály s mákem podle Josefa Maršálka.
Premiéra druhé řady: únor 2024 na ČT1