Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

červen
3

Den vejce


Den vejce
Zdroj: Grace O'Driscoll, unsplash

Národní den

Naměkko, na hniličku, natvrdo, míchaná vejce, ztracená vejce, volské oko, vejce Benedikt či rovnou omeletu? Ano, 3. června se každoročně slaví den vajec a je jen na vás, jakou formu vejce zvolíte. Která je vaše oblíbená?

Vejce, jak jej máme rádi, je specifický útvar složený ze žloutku, bílku a skořápky. Skořápka musí být tak silná, aby udržela ptáka, který má vysedět nová mláďata, ale zároveň dost tenká, aby se mládě dostalo ven. Barva, tvar i velikost vejce je specifická podle druhu ptáků. A věděli jste, že matematikové neumějí definovat obecný tvar vejce? Vajíčko obsahuje velké množství vody, dobře stravitelných bílkovin a kvalitních tuků. I přes to bylo chvíli zapsáno na černé listině, neboť obsahuje nepopulární cholesterol. Po dalších studiích bylo vejce opět vráceno do našeho pestrého jídelníčku. Vejce je také zdrojem minerálů, potřebných vitaminů a aktivních látek, které pomáhají dobrému zraku. Nejčastěji se u nás konzumuje vejce slepičí, ale v obchodech můžete zakoupit i jiná. Křepelčí vajíčka jsou malá a velmi estetická, ale špatně se loupou. Naopak rekordmanem ve velikosti jsou vejce pštrosí, která údajně vydají za skoro 20 klasických slepičích vajec. A nesmíme zde opomenout, že právě vejce je tradiční velikonoční symbol zrodu nového života, které přináší naše oblíbené jarní svátky. Troufnete si ozdobit pštrosí vejce?

Vejce v naší kuchyni

Vajíčka používáme na vaření i pečení. Často se bez nich neobejde příprava nedělního moučníku ke kávě, doplní i hlavní chod a milujeme je na snídani i večeři. Pokud vás silně tíží, v jakých podmínkách slepice žijí, můžete si podle toho vybírat zakoupená vejce. Vajíčko označené číslicí 0 je z ekologického chovu, slepičky mají dost prostoru i dobrou stravu a vejce jsou nejkvalitnější. Naopak vejce s číslem 3 pocházejí od slepic žijící v klecích, které by měly v roce 2027 zaniknout a všem slepicím se tak dopřejí důstojnější životní podmínky. Ať už vejce milujete na jakýkoliv způsob, dnešní den ochutnejte vejce na nový způsob a pokud nemáte nápady, pomůže náš receptář.

Kdo by neměl promeškat Den vejce?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Následující významné dny

Marie