Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

říjen
16

Světový den chleba


Světový den chleba
Zdroj: Pixabay

Světový den

Světový den chleba připadá na 16. října. Jeho cílem je poukázat na význam chleba ve výživě. Pekárenské výrobky se totiž podílejí více než z třetiny na podobě denního jídelníčku. Chléb je základní potravinou už několik tisíc let.

Od začátku pěstování obilí do doby, než byl upečen první chleba uplynulo hodně času. Nekvašený chléb v podobě například chlebových placek se objevoval u různých kultur. Zlomem byl objev kvásku a kvašeného chleba, ke kterému došlo asi před 6000 lety ve starověkém Egyptě. Nejstarší pec na pečení chleba na našem území byla objevena v Bylanech na Olomoucku a pochází z doby zhruba 4700 před naším letopočtem.

Čerstvý křupavý voňavý chléb chutná snad každému a jeho pečení se stává čím dál větším trendem. Už naši předkové si ho náležitě považovali, s úctou se pekl v každé domácnosti. Základní surovinou je… Podívejte se na všechny chléb.

Kvásek nahradilo droždí

Kvásek se používal při výrobě chleba až do středověku. Lidé si pekli chleba sami, až ve středověku se objevili první pekaři a začalo vzkvétat pekařské řemeslo. V 19. století se tradiční pekařská výroba začala proměňovat ve výrobu průmyslovou. V té době začal být nahrazován kvásek droždím.

V dnešní době se lidé postupně vrací k domácí přípravě chleba. Na sociálních sítích vznikají nejrůznější skupiny, kde se lidé chlubí svými výtvory. Recepty, jak připravit bochník chleba naleznete také na webu Toprecepty.cz. Kromě toho se v sekci Tipy a triky také například dozvíte, co se starším chlebem. Ne nutně z něj vždy musíte udělat topinky, existují i jiné možnosti, například krutonky.

Světový den chleba vyhlásila Mezinárodní unie pekařů a cukrářů (UIBC). Slaví se ve stejný den jako Světový den výživy, který má být dnem proti hladomoru.

Kdo by neměl promeškat Světový den chleba?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Následující významné dny

Marie

Po Út St Čt So Ne

    Marie

    Náhodný recept Zobrazit více

    Nejnovější recepty Více