Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

říjen
18

Den čokoládových cupcaků


Den čokoládových cupcaků
Zdroj: pixabay

Národní den

Milovníci čokolády jásají, 18. října je den čokoládových cupcaků! A co to vlastně je? Drobné, jednoporcové “dortíky” pečené v papírových košíčcích a zdobené krémem se na ozdobu sypou oříšky nebo polévají různými polevami. Každý dostane do ruky ten svůj a může se do něj s chutí zakousnout.

Název cupcake, používaný pro drobné dortíky s vysokou čepičkou krému nahoře, známe již od poloviny 19. století. Tehdy se ale pekly v malých hrníčcích, po kterých dostaly svůj název – cup - hrnek, cake - dort, takže vlastně hrníčkové dortíky. V papírových košíčcích se začaly péct až později, a časem se také zdokonalovala jejich podoba. Dnes jsou cupcaky často plněné čokoládou či marmeládou, a zdobí se jako zmenšenina pravého dortu. Každý má svoji nejoblíbenější příchuť, a že je z čeho vybírat! Cupcaky vanilkové, plněné marmeládou, zdobené tvarohovým krémem a čerstvým ovocem, oříškové s karamelovým krémem, nebo něco pro čokoládové fajnšmekry – čokoládové cupcaky s krémem z mascarpone, polité pravou čokoládovou ganache. Při zdobení cupcakes se fantazii meze nekladou, proto jsou tyto líbivé dortíčky tolik oblíbené i u dětí. Ty vám jistě rády pomohou nejen s konzumací, ale také s jejich zdobením. 

A jaký je rozdíl mezi muffiny a cupcaky? 

Přesto že jsou tyto dva drobné moučníky často zaměňovány, liší se na první pohled. Muffin je typický svojí “čepičkou”, kterou vytvoří těsto tím, jak v průběhu pečení vyběhne až nad papírový košíček, a často také nahoře popraská. Je z hutnějšího těsta a mohou v něm být kousky čokolády či drobného ovoce. Naproti tomu cupcakes jsou z vláčnějšího, lehčího těsta a po upečení se plní čokoládou, marmeládou či krémem, který pak použijeme i na ozdobení vršku. Cupcakes se zdobí jako malé dorty, takže na špičce z krému můžeme vidět čokoládový posyp, čerstvé ovoce, ale také drobné tvary, vykrojené či vytvarované z marcipánu nebo fondánu. 

Kdo by neměl promeškat Den čokoládových cupcaků?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Marie