Vosí hnízda od tchýně

Suroviny 30ks

Těsto:
16 dkg mletých piškotů
15 dkg moučkového cukru
9 dkg změklého másla
2 lžíce holandského kakaa
3 lžíce mléka
3 lžíce rumu
Krém:
10 dkg změklého másla
8 dkg moučkového cukru
1 žloutek
2 lžíce rumu

Postup přípravy receptu

 1. Všechny ingredience na těsto dáme do mísy a ručním mixérem (metly na těsto) zpracujeme. Poté těsto z mísy vyndáme, v ruce vytvoříme kouli a zabalíme do potravinářské fólie. V lednici necháme do druhého dne uležet.

 2. V misce zpracujeme suroviny na krém, naplníme do zdobícího sáčku (používám jednorázové) a dáme cca na 30 min do lednice odležet.

 3. Těsto vyndám cca 15 min. předtím než budu tvořit hnízda.
  Formičku vysypu moučkovým cukrem, vmačkám těsto, udělám ďůlek a vyklepnu... až je vše hotovo, dám na 20 min do lednice a mezitím vyndám připravený krem.
  Když jsou hnízda ztuhlá, tak plním krémem a přiklopím piškotem (kdo chce, může si upéct linecká kolečka). Opět dám vychladit na cca 20 min a poté uložím do krabice.

  Z jedné dávky těsta cca 30 ks. Krém vyjde na 60 ks. Recept mám od tchýně a ona od své maminky.

Komentáře k receptu Vosí hnízda od tchýně

 • tejaja tejaja(moderátorka)

  magdalenka: Aj u nás sa to takto volalo- osie hniezda, tie škoricové mi chutili. :-) Tak boli aj v obchode označené. ;-)
  Osička mi vlani nalepila svoj miniplástik na stonky pažitky na balkóne. Čumela som ako puk. :-D Vyletelo niekoľko mladých osičiek. :-D;-)

  Odpovědět

 • magdalenka magdalenka

  tejaja: my sme to doma volali "uliky".
  A tym skoricovym ci kakaovym slimakom casto aj "osie hniezdo".
  Take obrovske asi 70x40x40 cm raz sme mali na chate. Original, take klasicke papierove. :-8

  Odpovědět

 • tejaja tejaja(moderátorka)

  magdalenka: No, dovolím si poznámku, že málokto vie, aké hniezda majú osy. :-8;-) Osa obyčajná robí hniezdo v zemi, z požutého dreva, ktoré zmieša so slinami. Takže keď to vyschne, vyzerá to ako z papiera. Niektoré druhy ôs robia hniezdo nie v zemi, ale z rovnakého materiálu robia plástik.;-) U nás sa tomu cukrovíčku hovorí jednoducho úle.;-)

  Odpovědět

 • MamlajdaD MamlajdaD

  magdalenka: Tak jsi mně trochu rozesmála, vzpoměla jsem si, jak jsem před léty objednala u řezníka poprvé bránici! :-D:-D No on mi jí objednal...;-) ale nepřišla mi tuková síťka, ale pravá bránice. Je to už dlouho, ještě, že jsme tenkrát měli psa (vlčáka), bylo to komu uvařit a pejsek si to náramně užíval...;-) :-D:-K Měj se hezky! :-K:-K:-K

  Odpovědět

 • magdalenka magdalenka

  MamlajdaD: ja ti rozumiem, že je to zaužívané. Iba podotýkam, že to nie je správny názov. V podstate si každý môže nazvať hocičo hocijako.
  Čo pečie MilaO neriešim.
  Kedysi som sa pokúsila o osvetu : bránica a tuková sieťka ošípaných. Málokto mi uveril. "U nás to voláme tak". :-8

  Odpovědět

 • MamlajdaD MamlajdaD

  magdalenka: Máš úplnou pravdu, ale už je ten název zavedený a když se podíváš na tuto stránku, je použitý u celé řady dalších podobných receptů. ;-) Jeden z těch receptů je zdobením podobný spíše vánočnímu stromečku a také je v názvu použito, že se jedná o vosí hnízda. :-8 A to, co ve svém komentáři vypodobňuje MilaO, to se vosím hnízdům podobá? Podle jejího popisu bych řekla, že ne a navíc je to moučník pečený, tedy úplně jiný. Považuji název vosí hnízda za používaný mnoho let, tedy za zavedený, vžitý, ať se vosím hnízdům podobá, nebo nepodobá. ;-):-D :-K

  Odpovědět

 • magdalenka magdalenka

  MamlajdaD: nemám nič proti receptu, ale všetci vieme, aké obydlia majú osy. Aj keď je zaužívaný tento názov.

  Odpovědět

 • MamlajdaD MamlajdaD

  MilaO: Pokud se podíváte na ostatní recepty na této stránce, tak se tomuto nepečenému cukroví říká všeobecně "Vosí úly", někdy i "Včelí úly". Oba názvy jsou správně. To, co vy popisujete bude asi zcela jiný druh pečiva, jehož vzhled podle vašeho krátkého popisu má spíš blíže k pečivu zvanému šneky. To je těžké posoudit, nelepší by bylo, kdyby jste ten váš moučník upekla a přidala. :-) Ale název tohoto receptu je správně. ;-):-8

  Odpovědět

 • MilaO MilaO

  To jsou včelí úly. Vosí hnízda jsou z těsta, potírá se plát, roluje, krájí na plátky, ty se položí a pečou.

  Odpovědět

 • MamlajdaD MamlajdaD

  Dělám hodně podobně, jen myslím, že dávám méně kakaa, ale to už je detail, který si každý upraví podle sebe. Jsou opravdu výborné (já se vždy snažím, aby dutina ve vosím hnízdu byla dost velká a vešlo se tam hodně krému ;-):-D<3)! Recept můžu jen doporučit! :-D:-K:yes:

  Odpovědět