Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Aspik a sulc: Ovoce, zelenina, ryby nebo maso zalité aspikem vypadají jako zatavené do skla

Aspik je průhledná tekutina, která po vychladnutí ztuhne a dá se krájet na kousky nebo na plátky. Připomíná sklo, ve kterém je zalitá zelenina, maso, ryby nebo ovoce. Z aspiku lze vytvořit přímo umělecká díla - aspikové dorty. Záleží na tom, jakým způsobem všechny ingredience naskládáme do formy.

Aspik se připravuje ze želatiny, která je živočišného původu nebo z agaru, který je čistě rostlinný. Samotná želatina ani agar nemají žádnou chuť, proto je nutné je nechat nabobtnat v nálevech, které jídlo ochutí. Dalším druhem aspiku je sulc (huspenina), který vznikne vařením klihovitého masa, jako kůže, nožičky a kolena.

Jak pracovat se želatinou a agarem 

Želatinu i agar koupíme v potravinách nebo v drogerii.

  • Agar nebo želatinu (práškovou) zalijeme tekutinou podle návodu na sáčku. Použijeme nálev, který je už ochucený - vodu z okurek, masový vývar, nálev ze sterilované zeleniny, ovocný sirup, kompotovanou šťávu; nebo uvaříme vlastní nálev z mrkve, celeru a koření.
  • Želatinu necháme nabobtnat potřebnou dobu a mezitím si připravíme to, co budeme zalévat - ovoce, zeleninu syrovou i povařenou, šunku, uvařená vejce, kousky masa, uvařené ryby, bylinky. Na dno misky nebo formy naskládáme první vrstvu ingrediencí - po vyklopení bude tato vrstva nahoře.
  • Nabobtnalou želatinu zahřejeme a mícháním pomůžeme k jejímu rozpuštění - nevaříme. Teplou tekutinou zalijeme ovoce nebo zeleninu, šunku nebo šunkové závitky. Po první vrstvě aspiku necháme misky vychladnout, naklademe další suroviny, znovu zalijeme tekutinou, a to do té doby, dokud nespotřebujeme všechny ingredience. 
  • Necháme vychladnout a ztuhnout - ideálně do druhého dne.

Jak připravit aspik nebo sulc z vývaru

Základem je klihovitý vývar, kterým zalijeme maso a zeleninu.

  • Klihovité části vepřového masa (nožičky, kolena, kůže, kosti) vložíme do studené vody spolu s kořením (bobkový list, nové koření a celý pepř), osolíme a "táhneme" několik hodin. Vývar kontrolujeme odlitím trochy tekutiny na talířek - pokud ztuhne, je hotovo. Maso vyjmeme a vývar přecedíme přes sítko.
  • Maso pokrájíme na kousky a vložíme do talířů nebo do misek. Můžeme kombinovat s vařenou zeleninou (mrkev, celer), kyselou okurkou a hráškem. Obsah zalijeme vývarem, aby byl potopený a necháme ztuhnout do dalšího dne v lednici. 
  • Aspik, sulc neboli huspeninu podáváme pokrájené na plátky s octem a cibulí.

Na co se hodí aspik

Pod aspik můžeme schovat šunkové závitky, plněná vejce, salámové růže, okurkové vějíře, rybí roládky nebo ozdobně nakrájená vejce. Při přípravě aspikového dortu nesmíme zapomínat na vychladnutí jednotlivých vrstev, než budeme vkládat další suroviny. Pokud aspik při práci ztuhne, můžeme ho opět pomalu rozehřát, nevařit.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Želatina

Želatina je beztvará hmota, bez pachu, která nabobtná ve vodě. Používá se jak při domácím vaření, tak i v průmyslu. Získává se dlouhým vařením z kolagenu - bílkoviny, obsažené v kůži a kostech zvířat. Můžeme ji připravit z telecích nebo vepřových nožiček, hovězí kližky, nebo z kůže mladých zvířat.. Na trhu se nabízí želatiny v prášku, některé jsou již dochucené a jednoduše se s nimi pracuje.

Aspik se zeleninou je jednoduché, zdravé jídlo. Když chceme trochu hřešit, přidáme k zelenině šunku, ryby nebo můžeme uvařit sulc podle tohoto receptu:

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více