Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jablečný závin, německy Apfelstrudel, pochází z Rakouska. Jeho jméno bylo postupem času počeštěno na štrúdl (od 27.1.2023 se podle kodifikace používá i slovo štrůdl). Jeho vynález si nárokují i jiné národy, ale faktem je, že teprve v Rakousku vtiskli štrúdlu jeho dnešní vzhled.

Štrúdl, štrůdl, apfelstrudel nebo jablečný závin - pod všemi názvy se skrývá moučník z plátu těsta, pokladeného jablky a rozinkami, zavinutého do válečku a upečeného do červena. Štrúdl patří mezi klasiku české kuchyně a je tak dobrý, že se většinou sní dříve, než ho kuchařka popráší cukrem.

1

Z jakého těsta připravíme štrúdl

V původním rakouském receptu se štrúdl připravuje z domácího listového těsta, které perfektně lístkuje. Někdo však dává přednost těstu kynutému, taženému, křehkému, tvarohovému nebo pivnímu. Variací na štrúdlové těsto je nespočet, ale nejčastěji se používá listové těsto, koupené v obchodě, což je velká škoda, jelikož se svou chutí tomu domácímu ani zdaleka nevyrovná.

2

Co se dává do štrúdlu

Od nepaměti patří do štrúdlu pokrájená jablka. Postupem doby vzniklo mnoho receptů na štrúdl, ale pravdou je, že se všechny možné záviny prostě pojmenovaly jako štrúdl. Základem jsou vždy jablka, mák, povidla, ořechy, tvaroh, ovoce - ale také dušené zelí, slanina, šunka nebo zelenina. Sladké záviny obsahují také rozinky, ořechy nebo mandle, cukr a skořici.

3

Jak připravit jablka do štrúdlu

Originální rakouský recept počítá s jablky, které jsou pokrájené nebo nastrouhané na jemné lístky. Ty se potom v míse smíchají s cukrem a skořicí a kladou na plát těsta. Nejčastěji se však používají jablka, nastrouhaná na hrubém struhadle - někdy se ani nemíchají se skořicí, ale jablka na plechu se prostě jen posypou skořicovým cukrem. Proto se také traduje, že štrúdl je bleskový moučník.

4

Jak zabalit štrúdl

Balení štrúdlu sice není umění, ale jak zabránit tomu, aby náplň při pečení nevytekla? U listového těsta se po zabalení štrúdlu zvednou kraje, ohnou se a pevně přitisknou k závinu. Můžeme je potřít vejcem, aby se zabránilo otevření těsta. U kynutého těsta zahneme konce pod závin. Některé záviny balíme tak, že ohneme kraje přes náplň a posléze je zabalíme, takže kraje zůstanou pěkně uvnitř.

5

Čím potřít štrúdl

Štrúdl se potírá rozšlehaným vejcem nebo jen žloutkem. Okraje štrúdlu po celé délce potřeme také vejcem - těsto se slepí a při pečení se neotevírá. Stejným způsobem zafixujeme konce štrúdlu, aby nevytékala náplň. Na kynutá a tažená těsta, potřená vejcem, můžeme nasypat v tenké vrstvě krupicový cukr. Po upečení je cukr zkaramelizovaný, což štrúdl posune na úplně jinou úroveň.

6

Jak se peče štrúdl

Listové těsto, aby lístkovalo, potřebuje vysokou teplotu. Štrúdl tedy vkládáme do horké trouby a pečeme na 200 °C asi 20 minut nebo alespoň prvních 10 minut, pokud nám trouba peče prudčeji. Kynuté nebo tažené štrúdly stačí péct na 180 °C do doby, než povrch dostane tmavě zlatavou barvu. Upečený štrúdl nádherně voní a má zlatou nebo zlatohnědou barvu. 

7

Jak zabránit popraskání štrúdlu

Pára, vzniklá při pečení štrůdlu, způsobuje jeho popraskání. Před pečením musíme povrch závinu propíchat vidličkou nebo nožem, aby měla pára kudy uniknout. Těsto je možné také prostříhat nůžkami nebo povrch nařezat do pravidelných zářezů. Některé záviny poklademe nádivkou pouze na střed těsta, okraje nařežeme na proužky a závin ozdobně "zapleteme". Celou plochu štrúdlu potřeme rozšlehaným vajíčkem nebo žloutkem.

8

Jak a čím vylepšit štrúdl

Aby jablečná šťáva při pečení nevytekla ven, posypeme plát těsta strouhankou, která tekutinu vstřebá. V originálním receptu se používá strouhanka, opečená do zlatova na másle, smíchaná se skořicí, cukrem, rozinkami, případně s ořechy. Rozinky budou lepší, když je předem namočíme v rumu nebo spaříme horkou vodou, abychom odstranili nežádoucí konzervační látky. Ořechy přidáváme dovnitř k jablkům, naopak mandlemi sypeme povrch štrúdlu.

9

Jak se podává štrúdl

Jako rychlý moučník se štrúdl podává ještě teplý nebo i studený, nakrájený na řezy a  poprášený moučkovým cukrem. V restauracích se štrúdl připravuje podle originálního receptu s vanilkovou omáčkou. Použít můžeme i karamelový přeliv, žloutkový krém nebo drobné ovoce (rybíz). Ke studenému štrúdlu můžeme podávat kopeček šlehačky nebo vanilkové zmrzliny.

10

Jak skladovat štrúdl

Upečený štrúdl se dá skladovat pouze vychladlý. Tác se štrúdlem zakryjeme bavlněnou utěrkou, pod kterou vydrží v chladu i dva dny. Kynutý nebo tažený závin můžeme zabalit do utěrky a uchovat v lednici nebo zabalený do fólie ho můžeme zamrazit. Po vytažení bude jako čerstvý. Pokud víme, že štrúdl nesníme na posezení, cukrujeme ho až před podáváním, aby cukr skladováním zbytečně nezvlhnul.

Pokud se vám sbíhají sliny při představě jablečného štrúdlu, vězte, že slané záviny jsou stejně dobré jako ty sladké. Záviny plněné zelím a slaninou nebo špenátem a vejci, nahradí i večeři a jejich příprava je snadná - což můžete vidět v našem video-receptu:

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více