Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak sklízet červenou řepu? 3 tipy pro správnou, rychlou a jednoduchou sklizeň
Zdroj: Pixabay, Couleur

Červená řepa patří mezi nejoblíbenější zeleninové druhy, které si snadno vypěstujeme na zahradě. S jarním výsevem řepy příliš nespěcháme, stejně tak ale nespěcháme s podzimní sklizní. Pokud bulvy plánujeme nějakou dobu skladovat, sklízíme je co nejpozději.

Červenou řepu sklízíme od léta do podzimu - podle toho, jak dorůstá a jak ji potřebujeme do kuchyně. Vybíráme ty největší bulvy, tím se uvolňuje místo a menší mají více prostoru k dorůstání. Řepa je nejhodnotnější v čerstvém stavu. Z mladých rostlin můžeme trhat jemné lístky a využít je na zdobení jídel a k doplnění různých salátů.

Jak sklízet červenou řepu

Sklizeň červené řepy je velmi jednoduchá a rychlá. O to delší je pak zpracování, proto je potřeba sklidit vždy jen množství, které jsme schopni brzy spotřebovat.

  1. Vegetační doba řepy trvá 90–140 dnů. V průběhu sezóny řepu sklízíme postupně protrháváním největších kusů k přímé spotřebě. Řepu stačí ze záhonu jednoduše "vytáhnout", vytrhnout.
  2. Ostatní řepu na záhonech ponecháme co nejdéle, ale sklidit ji musíme před výraznějším ochlazením. První mrazíky rostliny ještě neohrozí. Při sklizni pro delší skladování jsme opatrnější, raději používáme rýč k podebrání, aby se bulvy zbytečně nepoškodily a neodtékala z nich šťáva. Při této sklizni již sklidíme všechnu zbývající řepu.
  3. Hned po sklizni odstraníme listy nad bulvami a to tak, že je ukroutíme. Kořínky ponecháme. Dále už s řepou postupujeme podle plánu. Buď ji uložíme do písku nebo do sklepa na hromadu. Oblíbené je také zavařování ve sladkokyselém nálevu.
Na závěr pro vás máme tip, jak naložit červenou řepu se zelím. Tento chutný "poklad" určitě v zimě oceníte.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více