Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Zavařování paprik: Máme pro vás jednoduchý postup
Zdroj: Pixabay, arinaja

Papriky na zahradách stále ještě dozrávají a v obchodech se na ně objevují pravidelně slevové akce. Proč si je tedy jednoduchým způsobem neuchovat na zimní čas, kdy jsou ceny zeleniny nadmíru vysoké, nehledě na to, že jsou pak plody bez chuti?

Velké množství vitamínu C a B. Právě to spojuje všechny druhy paprikPodporují trávení a společně s vitamíny jsou pro nás více než prospěšné hlavně v podzimním a zimním období plném hrozeb nachlazení a dalších nemocí. Poradíme vám, jak se neochudit o skvělou chuť paprik a o vitamíny, které obsahují.

Na výběru papriky záleží

Vždy vybírejte jen zdravé a pevné plody, nejlépe červené papriky, plody jiných barev nemají tak výraznou chuť a mohou vám připadat příliš mdlé. Kapie je nejvhodnější volbou k zavařování, tato paprika neztratí tvar a ani nepřestane být křupavou.

Nálev lze připravit i koupit hotový

Nálev můžete připravit vlastní, svařený z vody, octa, soli a cukru. Nejčastěji se připravuje nálev v následujícím poměru: na 1 litr vody je potřeba 250 ml octa, 25 gramů soli a 80 gramů cukru. Sůl použijte kuchyňskou - traduje se, že mořská by mohla zapříčinit zhořknutí zavařovaných paprik. Množství octa i zbylých ingrediencí můžete upravit podle vlastních chutí. Také lze použít již předpřipravený či zcela hotový nálev.

Koření podle vašich chutí

Koření použijte podle vlastních preferencí a chutí: pepř, kmín, nové koření nebo hořčičné semínko. Nemusíte zavařovat jen samotné papriky, přidat lze česnek či křen, na kolečka nakrájenou mrkev, celer či petržel.

TIP: Pokud nechcete mít papriky pouze zavařené, upečte je s česnekem a oblíbeným kořením a poté naložte do olivového oleje. Je to opravdová delikatesa, určitě vyzkoušejte.

Jak papriky správně zavařit

Jako vždy při zavařování, i zde je důležitá čistota. Sklenice řádně vyvařte a čisté používejte i veškeré potřebné pomůcky. Vhodné je papriky zbavit semen i stopek a nakrájet je na kousky či proužky, případně lze zavařit i celé papriky, což se praktikuje nejčastěji u kapií. Papriky důkladně očistěte a omyjte, poté povařte po dobu 5 minut v hrnci s vodou, kterou jste osolili v poměru 10 gramů soli na 1 litr vody. Předvaření papriky není nutné, bez něj zůstanou krásně křupavé. Poté je sceďte a natěsno vkládejte do připravených sklenic spolu s kořením, případně se zeleninou, kterou jste si zvolili. Naplněné sklenice zalijte svařeným nálevem, očistěte hrdla i víčka a pevně uzavřete. Nyní už zbývá jen samotné zavaření, a to při 85 °C po dobu 25–30 minut.

Při zavařování lze použít i olej

Při plnění sklenic můžete po zalití nálevem přidat 2 lžíce oleje, nejčastěji se používá slunečnicový pro svou neutrální chuť. Pozor na množství nálevu, aby zbylo místo i na olej. Díky tomu si papriky uchovají svou typickou chuť. S použitím oleje se udává trvanlivost sterilovaných paprik 1 rok, bez oleje 2 roky a více, myslete na to při přípravě zásob do špajzu.

Takto připravené papriky skvěle slouží jako příloha k pokrmům nejen namísto kyselých okurek, ale můžete je „chroupat“ jen tak samotné či jimi dozdobit obložené talíře či chlebíčky. Podívejte se na náš video-recept, který vám ukáže, že sterilování paprik s olejem je snadné a rychlé. A pokud neholdujete takto upraveným paprikám, můžete je zavařit třeba jako základ leča

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více