Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jaká forma na beránka je nejlepší? Poradíme vám, kterou si vybrat
Zdroj: Toprecepty

Velikonoční beránek je oblíbený sváteční moučník. Známe mnoho variant těst i závěrečného zdobení. Těm, kteří teprve uvažují o zakoupení formy, se pokusíme pomoci shrnutím výhod a nevýhod různých materiálů.

Formy na beránka z různých materiálů se podílejí na výsledku poměrně významně. Co se týká vzhledu, zde asi záleží na vkusu každého. Někdo preferuje realistický nebo rustikální, jiný naopak moderní zjednodušený vzhled upečeného beránka. Náš rozbor se týká praktických vlastností konkrétních materiálů.

Jaká je nejlepší forma na beránka

Reklamu neděláme, každý materiál má totiž své výhody i nevýhody. Konečný výběr záleží jen na vás.

  1. Keramická forma: Asi nejoblíbenější je keramická forma. Její velkou výhodou je většinou realistický vzhled beránka a také výborné tepelné vlastnosti, proto se v ní těsto propeče rovnoměrně. U keramiky (jako zřejmě u jediné) bývá víko, které vytvaruje i záda beránka. Formu lze mýt v myčce nádobí. Při dobrém zacházení vás keramická forma přežije. Nevýhodou pro někoho může být nutnost formu před vložením těsta důkladně vymazat a vysypat, dále její křehkost (snadno se rozbije nebo kus odrazí), poměrně vyšší hmotnost a také vyšší cena.
  2. Plechová forma: Formy z tenkého plechu jsou levné a pokud mají nepřilnavou úpravu, nemusí se vymazávat ani vysypávat. Stačí olejový sprej. Formy jsou lehké a snesou i méně šetrné zacházení. Nevýhodou může být tenký plech, takže v některých místech se těsto někdy připaluje. Také nepřilnavá vrstva se snadno odře a pak už není forma zdravotně bezpečná. Tyto formy nemívají dlouhou životnost, při nesprávné péči snadno podléhají korozi. Formy s nepřilnavou úpravou nelze mýt v myčce.
  3. Litinová forma: Formy z litiny obecně zažívají renesanci. Jsou krásné a mají výborné tepelné vlastnosti, takže moučník se v nich dobře propeče. Jsou ideální pro milovníky retro stylu. Při dobrém zacházení budou sloužit i dalším generacím. Tím výrazné dobré vlastnosti končí. Nevýhodou je opravdu vysoká cena i hmotnost. Většinou jsou smaltované, musíme je vymazávat a vysypávat. Smalt se lehce odprýskne, s takovým nádobím musíme zacházet šetrně. 
  4. Silikonová forma: Tento moderní materiál jsme si nechali nakonec. Forma vyhovuje těm, kteří ocení její nenáročnou údržbu a takřka nezničitelnost. Stačí použít olejový sprej a beránek se vždy dobře vyklopí, pokud je propečený. Nevýhodou může pro někoho být umělý materiál, také jeho přílišná měkkost a ohebnost. Silikonové formy nejsou tepelně stabilní, těsto po upečení nebývá rovnoměrně zabarvené.

Jaké máte zkušenosti s formami na beránka vy? Napište nám o tom.

Komentáře

zizala zizala

5. 3. 2024 10:53

velanovi: Dobrý den, viděla jsem ji na obrázky Google, ale už ji nevidím, nevím proč.

velanovi

4. 3. 2024 19:42

Dobrý večer. Píšete o skleněné formě na beránka. Kde se dá sehnat? Děkuji Velanová

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více