Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Čerstvý libeček skvěle ochutí jídla naší letní kuchyně. Snadno si ho připravíme i do zásoby
Zdroj: Pixabay, Ivabalk

Libeček je krásnou a užitečnou rostlinou, kterou se vyplatí pěstovat v každé zahradě. Začíná růst brzy na jaře a sklízet ho můžeme až do podzimu. Uplatní se v mnoha jídlech naší kuchyně, ať už čerstvý, sušený nebo mražený. Pokud ho máte nadbytek, nezapomeňte si z něho připravit pesto.

Libeček se právem nazývá zelené "maggi". Má výraznou chuť, kterou oceníme především v polévkách, a výborně se hodí do masových jídel. Abyste libeček mohli často používat, vysaďte si ho co nejblíže k domu. Pak stačí vždy jen vyběhnout a trochu čerstvého libečku natrhat.

  • Péče o rostlinu libečku je nenáročná. Rozrůstající se keříky můžete rozsadit na nové místo. Rostlinám se daří na slunečném stanovišti i v polostínu. Nevyhovuje jim přemokřená zemina. Zalévání má smysl jedině při suchém počasí, zaléváme jen občas, aby kořeny nezačaly zahnívat. 
  • Když rostliny začnou tvořit květenství, raději je odstraňte, aby se kořeny zbytečně nevyčerpávaly a listy si zachovaly chutnost a svěžest.
  • Mladé svěží listy sklízejte průběžně podle potřeby. Můžete si na to vzít nůž nebo nůžky. Žloutnoucí listy a výhony odstraňte a hoďte na kompost. 
  • Listy libečku jsou sice nejlepší brzy na jaře, ale výbornou chuť mají až do podzimu. Můžete je sušit, mrazit, nakládat do soli a používat na výrobu pesta. Sušený libeček je vhodný i do zeleninových směsí.

Libečkové pesto

Tato specialita poslouží k ochucování mnoha jídel. Tradičně se používá do těstovin, ale vyzkoušejte je i do polévek, zapečených jídel, na dochucení zeleniny a bramborových jídel. Samozřejmě se uplatní i v kombinaci s masem, jehož chuť velmi dobře doplní. Vegetariáni koření určitě využijí např. k dochucení sojových kostek, nudliček, granulátu i tofu.

Polévky dochucené libečkem

Do polévek libeček zužitkujete nejčastěji. Můžete ho přidat už na začátku vaření, buď jemně nakrájený, nebo utržené listy v celku a ty po dovaření polévky vyjmout. Libeček je vhodný i k dozdobení polévky na talíři. Pamatujte, že má výraznou chuť, proto ho nedávejte příliš.

Bramborová jídla s libečkem

V létě připravujeme nové brambory a právě libeček jim dá zajímavou chuť. Přidejte ho buď už při vaření nebo až na talíři. Pokud vaříte bramborovou kaši ze starších brambor, dejte k ní trochu nakrájeného libečku, kaše díky němu získá výbornou chuť. Libeček je vhodný i do zapékaných bramborových jídel.

Maso dochucené libečkem

Libeček chuť masa zvýrazní a doplní. Jste na chalupě a vaříte rychlé masové jídlo? Není nic jednoduššího, než ho dochutit libečkem. Libeček se hodí k různým druhům masa, včetně drůbežího a rybího. Pro inspiraci vám nabízíme několik receptů:

Libeček ve studené kuchyni

Velká rostlina libečku sice láká k bohaté sklizni, ale raději její listy používejte střídmě. Používejte ty mladé a svěží, vždy je jemně nakrájejte nebo dejte na namazané chlebíčky snítku jako ozdobu. Libeček se uplatní v pomazánkách, ať už z mléčných produktů (tvaroh, zakysaná smetana, sýry), z luštěnin či pohanky. Přidat ho může i např. do dušené cuketové pomazánky na topinky.

Na závěr pro vás máme recept na miliónovou polévku našich babiček, i v ní má totiž libeček své místo. Polévku můžete uvařit podle následujícího videa:

Libeček se uplatní i v mnoha dalších jídlech, než jsme uvedli v našem výběru. Pokud máte zajímavé tipy na jeho využití, budeme rádi, když nám je napíšete do komentářů pod článkem.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více