Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jíška neboli zásmažka je tradiční způsob zahušťování polévek, omáček a šťáv k masu. Za zahuštění je odpovědný škrob obsažený v mouce. Škrob v teplé tekutině značně nabobtná a vytvoří jakýsi gel, tekutina díky tomu zhoustne.

Zásmažka neboli jíška se připravuje pouze ze dvou surovin - tuku a mouky. Z tuků volíme nejčastěji máslo pro svoje aroma, jíšku ale připravíme také ze sádla či rostlinného oleje. Co se týče mouky, sáhneme nejčastěji po klasické hladké.

Jak dlouho připravovat zásmažku

Doba smažení jíšky (zásmažky) se liší podle připravovaného pokrmu. Jíšky zpravidla rozdělujeme na světlé, tmavé a cibulové:

  1. Světlá jíška - Tuto jíšku využíváme do světlých, mléčných omáček či polévek a také do bešamelu. Světlá jíška je rychle hotová. Jakmile do rozpuštěného tuku vsypeme mouku, mícháme ji svižně zhruba 1 minutu na středním plameni. 
  2. Tmavá jíška - Tato jíška má výraznější chuť i barvu, využíváme ji do tmavých omáček i polévek a zejména do guláše. Její příprava je delší, tuk s moukou mícháme zhruba 5 minut do zhnědnutí. Avšak je třeba být ve střehu a nepřipálit ji, aby v hotovém pokrmu nevytvořila hořkou pachuť.
  3. Cibulová jíška - Do zelí, špenátu, luštěninových pokrmů nebo také do hustých polévek, přesně do těchto pokrmů se hodí cibulová jíška. Její příprava je stejná jako u základních jíšek, pouze nejdříve na tuku zpěníme cibuli. 
Pojďte si připravit k obědu podle videoreceptu tuto báječnou kedlubnovou polévku, která je zahuštěná tradiční máslovou jíškou. Napište nám do komentáře, jak se vám vydařila a jak vám chutnala. Přejeme dobrou chuť.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více