Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Medvědí česnek je vytrvalá rostlina, kterou známe z jarních procházek, potkat ji můžeme především na vlhkých a mírně zastíněných stanovištích. Rostlinu můžeme pěstovat i na zahradě - je nenáročná a každé jaro přinese úrodu svěže zelených listů s česnekovou vůní.

Trs medvědího česneku obvykle vysazujeme na jaře, tehdy z drobných cibulek vyráží aromatické listy, a rostliny jsou pro nás nejsnáze dostupné. V průběhu sezóny rostlina zatahuje a nadzemní části již nejsou vidět. Medvědí česnek pěstujeme na místech, která co nejvíce odpovídají jeho přirozenému výskytu. 

Jak pěstovat medvědí česnek

Česneku medvědímu se daří v lužních lesích, které jsou vlhké. Můžeme ho najít v listnatých i smíšených lesích, obvykle blízko potoků a říček. Někdy vytváří velké souvislé porosty, které nás uvádí v úžas. Listy se vyznačují typickou a nezaměnitelnou vůní

  • Pěstování medvědího česneku je snadné, rostliny nejsou náročné na půdu, proto pokud máme na zahradě vlhký a mírně zastíněný koutek s kyprou půdou, může to pro česnek být přesně to pravé. Stanoviště nepřihnojujeme, ale na zálivku je třeba pamatovat.
  • Při výsadbě na slunné stanoviště se rostlinám příliš dařit nebude a budou potřebovat více vláhy.
  • Místo  výsadby nenecháme zarůstat plevelem, aby česnek nevytlačil. Vhodné je vyznačení plastovou cedulkou, abychom cibulky při péči o záhon nepoškodili.
  • Nico Vermeulen ve své Encyklopedii bylin a koření" uvádí: "Tato vytrvalá rostlina, vysoká asi 30 cm, roste planě téměř v celé Evropě jako lesní rostlina v lehkých půdách udržujících vlhkost, a pokud možno bohatých na vápenec. Česnek medvědí potřebuje jen velmi málo světla.... Listy se sbírají v dubnu, květnu a červnu. Poté, co v létě uvadnou, se sbírají cibule."
  • Pokud medvědí česnek chceme pěstovat ze semínek, vysejeme je na stanoviště už na podzim, protože musí v zimě přejít mrazem - přesně tak se tomu děje ve volné přírodě. Postup je zdlouhavý a nemusí být úspěšný.
  • Sazeničku medvědího česneku můžeme pěstovat i v květináči, ale úroda není valná a jedná se v tomto případě spíš o raritu, které musíme poskytnout odpovídající podmínky.
  • Varování: Medvědí česnek nikdy nevysazujeme na místa, na kterých pěstujeme také konvalinky - na rozdíl od česneku jsou jedovaté a jejich listy jsou na pohled podobné.

Nejoblíbenějším způsobem zpracování a uložení medvědího česneku je výroba pesta, na postup se můžete podívat v následujícím videu:

Podívejte se i na další tipy, jak zpracovat medvědí česnek.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více