Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pajerský koláč: Pouťový koláč našich babiček, na který jsme už málem zapomněli
Zdroj: TopRecepty.cz

Pouťové koláče vždy nejčastěji pekly naše babičky. Byla to jedna z dobrot, která zdobila slavnostní stůl, o pouti nemohla chybět a každý se na její vůni a chuť těšil. Recepty na koláče se tradují po mnohé generace a každá rodina má svůj ověřený recept, na který nedá dopustit. Zkuste si s námi připravit Pajerský koláč, který je typickým koláčem pro oblast Horácka.

Období poutí, hodování a obdobných slavností jsou nyní v plném proudu. Skoro každou neděli je v nějaké vesnici v okolí pouť, na které najdete kolotoče, atrakce a stánky s cukrovinkami nebo oblečením. V rodinách se vaří slavnostní jídlo, protože se očekávají příbuzní z celého okolí. Tyto tradice se nyní nedrží tolik jako dříve, ale jistě si všichni vzpomeneme na poutě, které jsme trávili u svých prarodičů. A na vůni koláčů, které babička vždy upekla. 

Koláče pokaždé trochu jinak

Koláče jsou typickým sladkým pečivem, které se peče na všechny poutě. Liší se jen podle toho, z jakého regionu zrovna pocházíte. Někde pečou koláče velké na plech, jinde koláčky akorát do ruky s povidly a posypané drobenkou, nebo jsou krajovou specialitou koláčky velikosti 1x1cm. Pajerský koláč je koláč z Horácké oblasti, který je typický pro svůj hranatý tvar. Důvod to mělo zcela jednoduchý a praktický. Hranatý tvar se připravoval, aby se do trouby vešlo co nejvíce koláčů vedle sebe a trouba tak byla při pečení plně vytížená.

Jak postupovat při přípravě koláče

Na jednu dávku, ze které budeme mít 4 velké koláče budeme potřebovat: 250 g polohrubé mouky, 250 g hladké mouky, 20 g čerstvého pekařského droždí, sůl, 250 ml vlahého mléka, 1 vejce, 100 g krupicového cukru, 1 vanilkový cukr, 2 lžíce rumu, 125 g tuku (mix másla, Hery a sádla), 1 vejce na potření.

  • Náplň: 1 kg tvarohu v kostce, 2 vejce, cukr (podle chuti) a 1 vanilkový cukr.
  • Na posyp: 125 g strouhaného perníku a 100 g rozpuštěného másla na polití.
  1. Postup: Do mísy prosejeme mouku, smícháme se solí, doprostřed vytvoříme důlek, do kterého nadrobíme droždí, trošku pocukrujeme, zalijeme trochou vlažného mléka a necháme vzejít kvásek. Poté přidáme ostatní suroviny a propracujeme těsto. Necháme vykynout.
  2. Mezitím si připravíme náplň: Tvaroh s cukrem a žloutky utřeme a vmícháme sníh z bílků. Perník nastrouháme na jemném struhadle.

  3. Vykynuté těsto vyklopíme na mírně pomoučený vál a rozdělíme na čtyři stejně velké díly a uděláme bochánky. Každý bochánek rozválíme dokulata a opatrně pomocí válečku přendáme na plech s pečicím papírem.

  4. Náplň rozetřeme asi 1–1,5 cm od okraje. Zaoblené okraje přehneme ke středu tak, aby vznikl čtverec. Připravíme všechny čtyři koláče. Okraje potřeme rozšlehaným vejcem, vložíme do předem vyhřáté trouby a pečeme dozlatova na 200 °C.

  5. Horké koláče posypeme najemno nastrouhaným perníkem (tvarohovou část), okraje potřeme máslem s rumem a polijeme bohatě máslem. Necháme vychladnout a pocukrujeme.

Vzhledem k tomu, že se jedná o pouťový koláč, může vás překvapit, kolik ne zrovna levných ingrediencí do něj patří. Je potřeba si ale uvědomit, že takové koláče mnozí opravdu pečou pouze jednou do roka a tak je dobré na nich nešetřit.

Dvojctihodné koláčky

Inspirovali jsem vás receptem na Pajerský koláč? Za vyzkoušení určitě stojí i posvícenské koláčky, kterým se někdy říká dvojctihodné. Připravují se z kynutého těsta a jsou plněny tvarohem a povidly. Na jejich přípravu se můžete podívat ve video-receptu níže.

A jaké krajové speciality o pouti připravujete vy doma? Budeme rádi, když se s námi podělíte o své tipy do komentáře pod článkem.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více