Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Hlíva je po žampionech druhá nejoblíbenější pěstovaná houba. Přinášíme šikovné nápady na její kuchyňské zpracování
Zdroj: Pixabay

Hlíva má prokázané výborné zdravotní účinky pro prevenci a potlačení vývoje některých nádorových onemocnění, pro boj s vysokým cholesterolem a posilování imunity. Hlívy je několik druhů. V přírodě má sezonu od podzimu do jara a v mírné zimě ji lze nalézt na listnatých stromech, např. na vrbě, topolu, buku či dubu.

Nejznámější z hlív je hlíva ústřičná, kterou můžeme také koupit téměř ve všech obchodech se zeleninou. Hlívu lze pěstovat i v domácích podmínkách a není to příliš složité, jen musíme dodržet určitá pravidla. Koupíme sadbu a naočkujeme připravený špalek vhodného stromu. Správně prorostlé podhoubí pak plodí i několik let. Také rychlé pěstování na pšeničné slámě si našlo své fanoušky, i když je poněkud náročnější.

Jak zacházet s hlívou ústřičnou

U hlívy se sklízí celé trsy vylamováním. Hlívu můžeme vařit, dusit, opékat, smažit, grilovat i udit. V některých zemích hlívu dokonce nakládají, stejně jako se u nás nakládá kysané zelí. Měkčí a lépe stravitelné jsou klobouky, třeně musíme déle tepelně upravovat, nebo je naopak usušit a pak rozemlít na houbový prášek, který používáme jako koření. Hlívu můžeme mrazit po předchozím předvaření nebo blanšírování.

Předkrmy a saláty s hlívou

Hlívu můžeme zavařit a použít jako lesní houby - buď ve vlastní šťávě nebo do octa, a pak využít do salátů, pomazánek a dalších zajímavých teplých i studených houbových pokrmů. Hlívu upotřebíme i do slaného závinu.

Polévky s hlívou

Oblíbené jsou s hlívou polévky, nejznámější je asi falešná dršťková. Ale hlíva ochutí a obohatí i bramborové, zeleninové nebo luštěninové polévky. Polévka s hlívou může být dětsky jemná nebo naopak chlapsky pikantní.

Omáčky s hlívou

Jako vaříme rádi oblíbené smetanové nebo gulášové omáčky s lesními houbami, můžeme je připravit i s čerstvou hlívou. Pro ještě intenzivnější houbovou chuť můžeme využít houbový koncentrát z hub lesních.

Bezmasé pokrmy s hlívou

Zapékané brambory nebo těstoviny jsou výborné a zdravější s hlívou, když ji použijeme místo masa. Hodí se i do rizota nebo do zeleninové směsi k zapékání. Hlíva se báječně hodí ke zdravým obilovinám jako je bulgur, quinoa apod.

Hlíva v hlavní roli

Hlíva nemusí být jen doplněk jiných jídel, ale můžeme z ní připravit řízky, karbanátky, minutku nebo ji grilovat. Vždy to bude dobrota. Pro rychlé úpravy je dobré hlívu předem podusit ve vlastní šťávě, zvlášť pokud zpracováváme i třeně.

Chuťovky a speciality s hlívou

Když nás „honí mlsná“ a máme chuť na něco pikantního, můžeme i v tomto případě sáhnout po hlívě. Hlívu lze marinovat, připravit z ní toustovou pomazánku nebo vyrobit škvarečky.

Pokrmů z hlívy a s hlívou je mnoho a máme možnost je vyzkoušet a pochutnávat si zdravě po celou její sezonu. Náš následující videorecept ukazuje, jak připravit výbornou omáčku z hlívy.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky