Rebarbora je oblíbená rostlina našich zahrádek, kterou tak rády pěstovaly naše babičky. Mohutná rebarbora potřebuje dostatek vláhy a hlavně výživnou půdu, pak je sklizeň silných řapíků vydatná. Řapíky používáme po spaření a připravujeme z nich výborné moučníky příjemně nakyslé chuti.
Po dlouhé zimě, kdy jsme měli k dispozici hlavně ovoce mražené a kompotované, je rebarbora vítaným zpestřením k doplnění nejrůznějších moučníků. Jedná se sice o rostlinu, ale v sladké kuchyni ji vnímáme spíš jako ovoce. Řapíky sklízíme vylamováním, pak je oloupeme (stáhneme vrchní tenkou slupku), nakrájíme a buď jen spaříme nebo krátce povaříme. Tím se zbavíme větší části kyselinyšťavelové.
Hrnkové koláče jsou oblíbené zvláště mezi začínajícími hospodyňkami a oceníme je třeba na chalupě, když zrovna nemáme po ruce váhu. Na tento koláč bude potřeba ušlehat sníh. Hotové těsto vylijeme na plech, poklademe rebarborou, pocukrujeme a ještě posypeme drobenkou.
Listové těsto si můžeme jednoduše koupit a díky tomu jsou nejrůznější moučníky z něj velice jednoduché. Podle tohoto receptu těsto doplníte křehkou jarní rebarborou a zjemníte lahodnou pudinkovou náplní. Lahůdka to bude jistě náramná.
Mřížkové koláče patří k těm nejmilovanějším. Mohou se plnit náplněmi z různého ovoce, ale také z rebarbory, kterou předem podusíme v troše vody s cukrem a necháme vychladnout. Na část těsta dáme rebarborovou náplň a na část tvarohovou. Jejich kombinace bude naprosto famózní. Přípravu těsta vám skvěle ulehčí domácí pekárna zapnutá na program Těsto.
Klasické koláče z kynutého těsta jsou vždy skvělé. Podle tohoto receptu je naplníte tvarohovou náplní, pokladete nakrájenou rebarborou a posypete mandlemi. Kombinace těchto chutí vás nadchne. A protože je rebarbora sama o sobě kyselejší, raději koláče ještě oslaďte moučkovým cukrem.
Pod názvem tvarohový lívanec se skrývá lahodný moučník z tvarohového těsta a dětské krupičky. Na těsto poklademe rebarboru, pocukrujeme ji, posypeme mletou skořicí a nakonec přidáme vrstvu drobenky. Jemný a vláčný moučník chutná velmi příjemně.
Kynuté koláče jsou klasikou. Určitě je vyzkoušejte i s rebarborou, část těsta pro změnu pokryjte rozpůlenými jahodami nebo meruňkami. Můžete rovnou upéct větší dávku (více plechů), třeba když potřebujete zpracovat rebarboru, a část zmrazit hned po vychladnutí. Moučníky z kynutého těsta po rozmrazení chutnají skoro jako čerstvé.
Těsto na další moučník je opět kynuté - připravíme ho z kefíru a hladké mouky. S náplní na tento moučník si opravdu "vyhrajete", ale za tu chuť to jistě stojí. Do náplně budete kromě předem spařené rebarbory potřebovat také pevný sníh z bílků a tvaroh.
Na závěr pro vás máme ještě videorecept na koláč s rebarborou a tvarohem. Nakyslá chuť rebarbory se s tvarohem výtečně doplňuje. Základem moučníku je tenké vláčné těsto, které pokryjeme sladkou tvarohovou náplní a na ni dáme příjemně nakyslou rebarborovou vrstvu. Drobenka je u rebarborových koláčů velmi žádaná.
Komentáře