Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

5 tipů, jak péct listové těsto: Vyzkoušejte jednoduché rady a vaše pečivo bude dokonalé nejen na pohled, ale i svou chutí
Zdroj: Top recepty

Pečení listového těsta má svá pravidla, která je velmi jednoduché dodržet. Učily nás je už naše babičky a díky jejich dodržování byly jejich moučníky z tohoto těsta vždy dokonalé. Přisvojit si je můžeme i my, a skvělé pak budou i naše dobroty, ať už slané nebo sladké.

Listové těsto si můžeme připravit doma, získáme ho prokládáním dvou těst. Do listového těsta používáme pouze žloutky, ne bílky, a hladkou mouku. Nejlepší je použít kvalitní máslo, špetku soli a trochu citronové šťávy nebo octa. Pokud se pustíme do domácího těsta, raději připravíme více dávek najednou, je to praktičtější. Při dobrém uskladnění těsto vydrží i několik dnů, při zmražení ještě déle.

Jak péct z listového těsta

Pečení z listového těsta, ať už kupovaného, nebo i domácího, má svá pravidla. Když je dodržíme, výsledek bude perfektní.

  1. Pečivo z listového těsta pečeme na plechu, který jsme nejprve vypláchli studenou vodou
  2. Jednotlivé kousky z listového těsta před pečením propícháme na různých místech vidličkou, díky tomu bude pečivo naskakovat rovnoměrně a bude mít pěkný vzhled.
  3. Plech vložíme do předem vyhřáté trouby a pečeme zpočátku prudce. Díky tomu pečivo pěkně a rychle naskočí a získá hezký tvar.
  4. Asi po deseti minutách již teplotu zmírníme a pozvolna dopékáme. 
  5. Během pečení neotvíráme zbytečně troubu, a už vůbec ji neotvíráme v prvních sedmi minutách od vložení plechu - pečivo by totiž nejspíš nenaskočilo, a nízké tuhé kousky by moc dobré k jídlu nebyly.

Jak uchovat listové těsto

Nejjednodušší způsob uchování je mražení, v mrazničce snadno uchováme nejen těsto, které si koupíme jako mražené, ale i těsto, které jsme sami připravili, nebo těsto, které jsme koupili jako chlazené. Před použitím ho necháme pozvolna rozmrazit v teplé místnosti, a použijeme jako čerstvé. Můžeme upéct třeba závin podle následujícího videa:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář