Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Mezi tradiční a oblíbené vánoční rostliny patří především vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima). Už několik týdnů před příchodem Vánoc se květinářství plní především touto pokojovkou, která přitahuje pozornost barevnými listeny s maličkými květy.

Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima), kterou známe jako malou rostlinu v květináči, se vyskytuje ve své původní nevyšlechtěné podobě v Americe. V Mexiku ve své keřovité formě dorůstá výšky několika metrů. Počátky jejího šlechtění spadají do začátku dvacátého století a postupně se stala symbolem Vánoc v mnoha zemích. Listeny vánoční hvězdy mají různé barvy. Nejobvyklejší je červená, ale můžeme vidět i listeny růžové nebo běložluté

Jak se starat o vánoční hvězdu

Máme pro vás několik doporučení:

  1. Při nákupu si vybereme rostlinu, která teprve začíná kvést, protože nám déle vydrží.
  2. Po nákupu vánoční hvězdu dobře zajistíme před chladem, aby cestou domů neutrpěla teplotní "šok". Ideální je rychlý převoz zabalených rostlin autem.
  3. Vánoční hvězda je teplomilná rostlina. U nás doma se jí bude dobře dařit na teplém a světlém stanovišti. Světlo by mělo být rozptýlené. Chladný parapet a průvan při větrání rostlině neprospívají.
  4. Prospěje jí každodenní rosení a opatrná zálivka. Zaléváme odstátou vlažnou vodou. Pěstební substrát udržujeme mírně vlhký, ideální je i větší vlhkost vzduchu.
  5. K přihnojení používáme hnojivo na kvetoucí pokojové rostliny.
  6. Jakmile rostlina odkvete, obvykle ji už dále nepěstujeme, protože uvést ji znovu do květu je velmi náročné.
  7. A pozor, mléko této rostliny je jedovaté, proto malým dětem nedovolujeme na ni sahat.
Mezi další oblíbené vánoční rostliny patří např. vánoční kaktus, pro který je vhodné umístění na okenní parapet a odražená vlažná voda k zalévání.

 

 

Vánoce a vánoční cukroví

Vánoce patří k nejkouzelnějším obdobím v roce a nedomyslitelně k nim patří vůně domácího cukroví

Zpravidla se začíná perníčky, poté následují zástupci z křehkého těsta – vanilkové rohlíčky, linecké, pracny. Ke konci adventního období přijdou na řadu sněhové pusinky a kokosky. A nakonec dojde řada na nepečené druhy cukroví,  jakou jsou vosí hnízda a různé kuličky.

Mohlo by vás zajímat:

Linecké cukroví | Perníčky | Nepečené cukroví | Pracny | Vanilkové rohlíčkyKokosky | Vosí hnízda

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky