Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Holka u plotny radí: Šťavnaté kuřecí řízečky, marinované v jogurtu a smažené v těstíčku, si zamilují malí i velcí
Zdroj: Šárka Adámková, Toprecepty

Pokud je pro vás nejlepší zákusek řízek, ale ten kuřecí považujete za moc suchý, pak zbystřete. Řízek z kousků masa, marinovaných v jogurtu a pak zabalených do těstíčka, je velice šťavnatý a chutná dětem i dospělým.

Řízečky jako od maminky 

Tenhle recept mě naučila moje maminka, která jej s oblibou dříve dělávala nám a posléze svým vnoučatům. Úspěchy slaví všude. Zejména děti se po těchto řízečcích můžou utlouct. Kouzlo totiž spočívá v tom, že se kuřecí prsa, jinak sušší část masa, nakrájí na malé kousíčky a ty se pak smíchají s těstíčkem, nalévají naběračkou na pánev a smaží dozlatova jako řízky.

Není to recept unikátní, ale každá rodina jej dělá trošku jinak. Já vám dnes nabízím naši verzi. Přesně tohle mi jako malé moc chutnalo a miluju to dodnes. Výhodou je i to, že příprava je snadná a rychlá!

Kuřecí řízečky v těstíčku 

Na kuřecí řízečky potřebujete: 500 g kuřecího masa (nakrájeného kostičky), 1 vrchovatou lžíci bílého jogurtu, sůl, 1 vejce, koření dle chuti, asi 1 lžíci Solamylu a olej na smažení. 

Postup: Kuřecí maso, nakrájené na kostičky, promíchejte s jogurtem a dejte v misce a zakryté do lednice odležet na několik hodin nebo do druhého dne. Pak přidejte sůl, koření, vejce, Solamyl (bramborový škrob). Vznikne středně hustá, spíš možná řidší, směs, kterou nabírejte lžící nebo naběračkou a vkládejte do rozpáleného oleje. Smažte řízečky po obou stranách dozlatova. Poté je nechte okapat na kuchyňské papírové utěrce a podávejte. 

Moje tipy: 

  • Vhodnou přílohou je bramborová kaše, ale řízečky jsou skvělé i s hranolky nebo vařenými bramborami. 
  • Místo jogurtu můžete maso marinovat v podmáslí nebo zakysané smetaně. 
  • Kostičky masa by měly být velké cca 1-1,15 cm, max 2 cm, aby se řízky dobře a svižně propekly.
  • Těstíčko na řízky by mělo být polotekuté, hustotou asi jako na palačinky nebo o něco hustší. Místo Solamylu lze použít hladká mouka. 
  • Olej na smažení má být rozpálený, ale přiměřeně. Že už je dost, poznáte podle toho, že když tam vložíte vařečku, kolem se udělají bublinky. Nebo vhodíte kousek pečiva a olej začne syčet.
  • Pozor, když už je olej moc rozpálený, začne kouřit. Nejdříve z něj jde bílý kouř, to je ještě v pořádku, ale jakmile tmavne, olej je vysoce přepálený a hrozí popálení i znehodnocení jídla. Obecně ale tyhle řízečky nesmažte ani n oleji, ze kterého jde bílý kouř. Je to už moc. 

gastronomická novinářka Šárka Adámková

„Vaření je moje vášeň!“

Šárka Adámková je dlouholetá kulinární redaktorka a gastronomická novinářka. Vaří, peče, sbírá kuchařky, vede kurzy vaření i online kurzy pečení, více než 15 let píše o jídle a je autorkou mnoha set článků z kulinárního prostředí. Založila facebookovou skupinu Skromné vaření a pečení pro každého, kde se věnuje tradiční a úsporné kuchyni, a má instagramový profil Holka u plotny.

 

Recepty k tomuto článku