Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

dotaz na autora předešlého příspěvku

Teda já to v životě neslyšela a to jsem chodila do školy až do r. 1977. Ale ani u mých dětí jsem to nikdy neviděla, a to jsem podepisovala a kontrolovala úlohy. A oběma dětem je do 30 let.

vcera jsem udelala pokusne marokanky a do dneska jsou takrka sezrany:-8 ani se nestacily zakabátit do čekundulády:-)) musim udelat jeste jednu davku. . .nooo. . .radsi dvojitou:-8:-))

tinka: blbost to není, jen je to nezvyklé. Ptala jsem se před časem u nás učitelky matematiky a i ona učí děti o zkratce dkg nebo Dg. Ale jen nepovinně, aby věděly třeba právě u receptů po babičkách, kolik mouky si mají navážit. Je to víceméně slovíčkaření. Dkg by se správně mělo číst decikilogram místo dekagram (dag). Ovšem tím, že ve výsledku jde o stejné číslo, to, jak si to u svého monitoru přečteš, je přece fuk ;-) Hlavně, abys věděla, že 1 dkg je 10 g :-))

jakou má vubec logiku psat DAG? co tam znamena to ačko?
:-?:-?:-?
podle mě je to blbost

Luboš:

Dříve se psalo dkg.
Poté se zavedlo dag. Což taky nemá logiku.
Poté se zavedlo Dg (deka-gram), na rozdíl od dg (deci-gram).
Jsem pro dvě alternativy:
Buď psát Dg, nebo psát 10 g. Poslední možnost se mi zdá nejvíc "in". :-p

MichMio: Když chceš poučovat, napřed si o tom něco aspoň přečti. Předpona deci znamená desetinu, deci kilogram by tedy měl 100g. Ve skutečnosti dkg není složeno z d a kg, ale z dk a g, čímž se odlišuje deka a deci. Podle nových pravidel by se ale mělo používat dag, tedy dekagram, deset gramů, moc lidí to ale zjevně neví...

MichMio (neregistrovaný/á) - ano, tejaja (Terezka) má vždycky pravdu.

Mich Mio, víš že mně zajímáš? Co ty vlastně děláš? Myslím povolání, myslím záliby...(a opravdu to nemyslím ani zle ani ironicky:-)¨...jestli to budeš číst, napiš něco o sobě...;-)

Žížalko souhlasím:-!:yes: Nejde přece o hádky, ale o diskuzi-vysvětlování názorů, připomínek, a podobných věcí, přece nevadí, že někdo jiný má úplně jiný názor na věc, než já:-? Za to ho přece nehodím přes "palubu",ne:-?:-O:-D, já se většinou z těchto diskuzí,připomínek poučím tj., že jsem chytřejší;-):-D:-K

:-O Proč by se na diskuzi nesmělo tlachat? "Pokec úplně o všem" je taky druh diskuze a tlachá se tam o sto šest. Nemusí se vždy probírat jen životně důležitá témata, ne? I diskuze pro někoho zdánlivě "o ničem" může být pro někoho jiného v něčem přínosná. My jsme se nehádali, jen jsme si vzájemně vysvětlili priority a různá stanoviska. To se smí, nebo ne?

MichMio (neregistrovaný/á) to určitě nebude nutné;-), myslím mazat tu diskuzi.

Prudce jsem reagoval z toho důvodu, že na začátku tu tejaja napsal, že zkratka dag značí dekagram a tři různí autoři se mu to snažili vyvrátit, jenomže tejaja má pravdu a ti tři nikoli.
To Svetlena : na ani jednom z uvedených odkazů se nepíše, že tato zkratka značí dekagram píše se tam pouze to že 1dkg je 10g což je samozřejmě pravda, ale je to zkratka deci kilo gramu což ještě jednou opakuji je 10g, ale není to zkratka dekagramu. K tomu komu co vadí, je otázka priorit a tolerance, věřím, že větší skupině lidí víc vadí gramatika než technické nepřesnost. Mě je jedno jestli někdo napíše miš, toto slovo jak by napsal Nadja nic neznamená, ale já vím, že tím myslí malého chlupatého hlodavce. Když ale například použije někdo jednotku světelný rok jako jednotku časovou a to třeba i v písničce, tak mně se začne vařit krev, prostě mi zase vadí toto, ale hlavně mi vadí když má někdo pravdu a všichni se ho snaží přesvědčit o opaku. Už jsem takový tak promiňte.
K tlachání o ničem, jo je to tento případ, taky je pravda, že sem moc často nechodím a neznám zdejší zvyky a pravidla. Můj osobní názor je ten, že kdo nechce ať to nečte, ale pokud je pravidlem tohoto fóra netlachat o ničem, tak by tuto diskusi měl administrátor kompletně smazat.

Zdá se mi, že je tady zase řeč o ničem. Já jsem nabyla dojmu, že tady někdo nerozumí (aspoň to vyplývá z prvního příspěvku), co je do DAG od Terezky. Já, ač jsem ducha mdlého, jsem to pochopila hned. V mnohém souhlasím s MichMio (neregistrovaný/á) . S-Z dělá problém mnohým, mne nevyjímaje, co se dá dělat. Y-I bohužel mnohým také, ale smysl receptu každý pochopí, aniž by musel zesměšňovat autora, jak se tady často stává. Je zajímavé, jak mnozí autoři, kteří chyby také vidí, okamžitě zareagují na "recept", ne gramatiku, protože o recept tady jde především. Kdo gramatiku neumí, může si svůj recept číst dokola celé dopoledne a stejně mu to k ničemu nebude. Chce se s námi podělit o recept, který vytvořil, vyfotil a mnohkdy se mu dostane jen posměchu, v lepším případě výtek. Přitom ten, co kritizuje, je sám hodný soucitu.

Souhlasím s tím, že moderátorky mají i tak práce dost a dost ;-)
Jinak, diskuze jsou od toho, ale i mě překvapil prudký příspěvek MichMia na téma, které jsem měla za uzavřené. Proto jsem reagovala ;-)

Žížalko, asi bude nejjednodušší nechat to tak, jak to je, nemyslím, že by to měly opravovat moderátorky - co by dřív dělaly!
Pokud se u receptu objeví nějaká nejasnost, od toho jsou komentáře, kde někdo odpoví, i když to nebude zrovna autor receptu.
Jen se divím, co z jednoho třípísmenného dotazu, který by byl vhodný přímo u receptu,nikoliv zde, se rozvine diskuse na několik stran, i když jsem k ní též přispěla.
Říkáš, že nemáš dobré zkušenosti s upozorněním na chybu, aby si ji autor opravil - já to obvykle řeším osobním vzkazem a vždy si to dotyčný/á opravil/a.

Přispět do diskuze

Přidat příspěvek

Poslední diskuze

„Co dnes uvařit?“ mimosa, před 2 hodinami

„Přání a gratulace“ brontik, před 6 hodinami

„dovolená inspirace“ Olinka5555, 21. 10. 2021 17:45

Každé ráno pro Vás vyberu osvědčené recepty a pošlu Vám je e-mailem. Vaše Marie

Přidejte se k více jak  100 000 odběratelům