Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

září
20

Světový den paelly


Světový den paelly
Zdroj: Pixabay

Světový den

Světové den španělské paelly se slaví 20. září. Tento den si klade za cíl dát vědět světu o tomto pokrmu původem z Valencie. Nelze přesně říci, co do paelly patří – co kuchař to jiný recept. Ale historii má tento pokrm zajímavou. Původně byla jídlem rolníků a dělníků. A traduje se, že toto lahodné jídlo vzniklo ze zbytků pro služebnictvo.

Paellu řadíme mezi nejoblíbenější jídla španělské a středomořské kuchyně. Pokrm pochází z oblasti Valencie na východním pobřeží Španělska. Existuje legenda o služebnících maurských králů, kteří vytvářeli pokrmy z rýže ze zbytků z královských banketů.

Středozemní

Středozemní kuchyně zejména za poslední tři dekády v České republice zdomácněla. Začalo se pizzeriemi, přidaly se taverny, francouzské restaurace. Češi si po čase našli cestu třeba i ke španělskému…

Kde se vzala paella a jak ji připravit

Slovo „paella“ pochází pravděpodobně z názvu pánve, na které se tento připravuje. Tato pánev totiž vypadá podobně jako plochý talíř (latinsky patella), na kterém se dříve přinášely obětiny bohům.

Datum světového dne nebylo zvoleno náhodně. Kolem 20. září se totiž sklízí kulatozrnná rýže z oblasti Valencie. Rýže hraje při přípravě paelly zcela zásadní roli. V mnoha receptech najdete mořské plody, avšak tradiční verze paelly z Valencie je neobsahuje. Pravá paella Valenciana se připravuje z kuřecího masa, králíka (někdy i šneků), je okořeněná sladkou paprikou a šafránem. Chybět nesmí ani rajčata, zelené fazole

Kdo by neměl promeškat Světový den paelly?
Dejte jim vědět

V následujících letech tento den připadá na

Marie

Po Út St Čt So Ne

    Naše kuchařka 2

    Nově v prodeji!

    Koupit

    Marie