Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Lilek a jeho užití v receptech. Jak jej vařit, aby zůstal křupavý?

Lilek a jeho užití v receptech. Jak jej vařit, aby zůstal křupavý?

Ačkoliv botanicky se jedná o ovoce, lilek velkoplodý se pěstuje jako zelenina. I proto v kuchyni nachází využití zejména ve slaných receptech. Obsahuje minerály a vitamíny, nejvýznamněji provitamín A, ale pozor! Nejezte ho syrový. To by vám totiž moc nechutnal. Lilek je totiž hodně vodnatý a jeho slupka je tuhá až gumová.

Základní úpravou je lilek naložit do směsi octa, soli a pepře a utřeného česneku. V této lázni jej nechám 24 hodin a pak je možné si na něm pochutnat. Ještě lepší je ovšem lilek zapečený. V této podobě jej najdeme například v receptu baba ganuš, může ale posloužit také jako zdravější náhrada těstovin v italských lasagních.

Aby se vám lilek nerozpekl na kašovitou hmotu, chce to vsadit na dva triky. Zaprvé je potřeba jej před jakoukoliv další úpravou nasolit a nechat vypotit minimálně 30 minut, lépe však hodinu, a šťávu z něj poté důkladně osušit kuchyňskou utěrkou. Před zápekáním rovněž pomůže obalit lilek ve slabé vrstvě mouky a osmažit jej. Díky tomu se hezky zatáhne a zůstane křupavý.

Více

1 2 3 19

Marie

Nejnovější recepty Více