Lilek a jeho užití v receptech. Jak jej vařit, aby zůstal křupavý?
Ačkoliv botanicky se jedná o ovoce, lilek velkoplodý se pěstuje jako zelenina. I proto v kuchyni nachází využití zejména ve slaných receptech. Obsahuje minerály a vitamíny, nejvýznamněji provitamín A, ale pozor! Nejezte ho syrový. To by vám totiž moc nechutnal. Lilek je totiž hodně vodnatý a jeho slupka je tuhá až gumová.
Základní úpravou je lilek naložit do směsi octa, soli a pepře a utřeného česneku. V této lázni jej nechám 24 hodin a pak je možné si na něm pochutnat. Ještě lepší je ovšem lilek zapečený. V této podobě jej najdeme například v receptu baba ganuš, může ale posloužit také jako zdravější náhrada těstovin v italských lasagních.
Aby se vám lilek nerozpekl na kašovitou hmotu, chce to vsadit na dva triky. Zaprvé je potřeba jej před jakoukoliv další úpravou nasolit a nechat vypotit minimálně 30 minut, lépe však hodinu, a šťávu z něj poté důkladně osušit kuchyňskou utěrkou. Před zápekáním rovněž pomůže obalit lilek ve slabé vrstvě mouky a osmažit jej. Díky tomu se hezky zatáhne a zůstane křupavý.
Související články
Přečtěte si Zobrazit více
Chorvatsko na talíři: Jak připravit hovězí pašticadu, tradiční dalmatské jídlo? Chce to sušené švestky, víno a zeleninu!
Lucie Borhyová má doma vždy navařeno: Nejraději připravuje moravského vrabce se špenátem, na pečené kuře používá fígl
Super nápady na levná jídla, na kterých si pochutnáte. Zkuste třeba bramborové vopelky!