Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Přílohy s hlavním jídlem skvěle kombinují různé chutě, textury a živiny

Přílohy s hlavním jídlem skvěle kombinují různé chutě, textury a živiny

Přílohy jsou důležitou součástí mnoha jídel. Jedná se o doplňující pokrmy, které se podávají k hlavnímu jídlu (steaku, lososu, omáčce - čemukoliv), aby navodily větší pocit sytosti a celkově společně vytvořily rozmanité a harmonické jídlo. Jsou nezbytným doplňkem, který pomáhá zkombinovat různé chutě, textury a živiny v jednom jídle. 

Typy příloh 

Přílohy jsou velmi rozmanité. Je to přirozené, protože ke grilovanému masu se hodí jiná příloha než například ke guláši.  

  1. Základní přílohy: Mezi základní přílohy patří rýže, brambory (vařené, pečené nebo smažené), těstoviny, knedlíky (k omáčkám) a další základní obiloviny. Tyto přílohy jsou bohatým zdrojem sacharidů a často tvoří základní část stravy.

  2. Zeleninové přílohy: Zelenina je často připravována jako příloha. Může jít o zeleninu vařenou, dušenou, grilovanou nebo smaženou. Populárními možnostmi jsou například brokolice, květák, mrkev, hrášek nebo zelí.

  3. Saláty: Saláty jsou častou volbou pro přílohu, zejména ve formě čerstvých listových salátů nebo směsí různých druhů zeleniny. Mohou být podávány s různými druhy dresinků a příchutí. Hodí se skvěle ke grilování (k rybě i masu). 

  4. Omáčky a dipy: Omáčky a dipy, jako jsou kečupy, majonézy, guacamole nebo tzatziki, mohou být použity jako přílohy k hranolkům, nachos, sendvičům a dalším pokrmům.

  5. Luštěniny: Luštěniny, jako jsou fazole, čočka a hrách, jsou bohatým zdrojem bílkovin a jsou často používány jako přílohy nebo součást vegetariánských jídel.

Přílohy se liší podle kultur 

Přílohy se liší podle kulinářských tradic jednotlivých regionů a kultur. Například v asijské kuchyni je rýže dominantní přílohou, zatímco v italské kuchyni jsou těstoviny často hlavní přílohou. Ve střední Evropě jsou brambory oblíbenou volbou, zatímco v Latinské Americe jsou fazole běžnou přílohou.

Více

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Bramborové knedlíky

Bramborové knedlíky jsou základem české kuchyně, dají se připravit z jednoduchých a běžně dostupných surovin. Základem jsou uvařené brambory moučného typu, které se nastrouhají, pokud jsou studené, nebo se ještě teplé rozmačkají. Přidá se do nich vejce, hrubá mouka či dětská krupička, nebo obojí, sůl, někdy i škrob. Z těsta se vytvarují válečky libovolného průměru, ty se vloží do vroucí osolené vody. Knedlíky jsou skvělou přílohou k masům, k zelí nebo omáčkám.

1 4 5 6

Další témata

Další recepty

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více