Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak se vaří indiánská rýže? Dříve bývala potravou Indiánů, jedná se vlastně o semeno divoké vodní traviny
Zdroj: Pixabay, Pictavio

Indiánská (nebo divoká) rýže se sice běžně nazývá "rýže", ale ve skutečnosti se jedná o semeno vodní traviny, nikoli o rýži. Konzistence této divoké rýže je tužší než u normální rýže, proto ji musíme důkladně kousat. Obvykle ji připravujeme v kombinaci s jinými druhy rýží (dlouhozrnnou, pairboled).

Indiánská rýže (divoká či planá rýže, zizánie) roste především v Kanadě a Spojených státech amerických. Získává se jako semeno vodní traviny - ovsuchy bahenní (Zizania palustris). Pro Indiány bývala v minulosti důležitou potravinou, sklízeli ji z kánoí v mělkých vodách podél břehů jezer a řek. Cíleně se tato rýže pěstuje na zaplavovaných polích. Indiánská rýže je velmi výživná, z vitaminů obsahuje především vitamin B, ale má také minerály, bílkoviny a vlákninu. Podporuje trávení a správné fungování imunitního systému.

Jak uvařit divokou rýži

Divoká (nebo také indiánská) rýže potřebuje k uvaření o něco více času než rýže běžná.
  • Nejprve ji přebereme a zbavíme případných nečistot.
  • Poté ji v sítu důkladně propláchneme studenou vodou.
  • Po propláchnutí ji nasypeme do hrnce a doplníme vodou. Na 1 díl indiánské rýže použijeme přibližně 4 díly vody. Osolíme.
  • Pro plnější chuť rýže můžeme k vaření použít místo vody vývar, nebo vývarem nahradit alespoň část vody.
  • Vaříme ji při mírném varu přibližně 45-50 minut, dokud není rýže měkká.
  • Dobu vaření zkrátíme asi na 25 minut, pokud rýži předem namočíme (alespoň na 4 hodiny, nejlépe na celou noc).
  • Pokud nemáme na delší namáčení čas, tak ji alespoň zalijeme před vařením horkou vodou, uzavřeme pokličkou a necháme hodinu stát, pak slijeme a uvaříme.
  • Správně uvařená rýže by měla začínat pukat, ale přitom být stále pevná. Snadno se převaří.
  • Poté ji důkladně scedíme - tzn. zbavíme přebytečné vody.

Vysoká výživná hodnota, ale vyšší cena

Od častějšího používání divoké rýže nás může odradit její vyšší cena a pokud na ni nejsme zvyklí, tak méně obvyklá chuť. Jako samostatnou přílohu ji většinou nepřipravujeme, ale pro její alespoň občasné zařazení do jídelníčku mluví vysoká výživná hodnota. Můžeme si ji koupit balenou samostatně - v tom případě je lepší uvařit divokou rýži zvlášť a pak přimíchat k ostatní rýži, se kterou ji chceme podávat, a které bude stačit kratší doba vaření. Divoká rýže se prodává jako součást některých vegetariánských směsí (např. polévkových). 

Divoká rýže se zeleninou

Divokou rýži je vhodné podávat k zelenině (rajčata, papriky, cukety, dýně), k houbám (např. žampionům) i masu. Můžeme ji použít jako součást rizot nebo salátů. Od této rýže nelze čekat stejnou chuť, jak jsme běžně u rýže zvyklí. Je chuťově výrazná a potřebuje dobře rozžvýkat. Na pohled je proti běžné rýži tmavá a delší, protože se jedná vlastně o semena. Zvlášť výživnou přílohu získáme při podávání divoké rýže ve směsi s rýží natural.
 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Nejnovější recepty Více