Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

NOVINKA: Naše chalupářská kuchařka

Koupit za 399 Kč

Sklizenou zeleninu můžeme usušit, zmrazit, zavařit nebo nechat zkysat
Pixabay

Sklizeň na zahradě umožňuje zakonzervovat přebytky vypěstovaných produktů kromě okamžité spotřeby na pozdější období. Vlastní produkcí můžeme ohlídat a eliminovat množství chemie ve výpěstcích i hotových výrobcích, což je velká výhoda.

Způsobů prodloužení trvanlivosti u zeleniny je několik:

Sušení

Jedním z nejstarších způsobů konzervace je sušení. Sušením zbavujeme potravinu vody a tím zamezíme rozvoji mikroorganismů. Sušíme zeleninu, ovoce, houby i byliny. U zeleniny dbáme na kvalitu, vyřadíme poškozené a nahnilé kusy. Sušíme nejčastěji v sušičkách potravin, můžeme využít elektrickou troubu s ventilátorem, za hezkého počasí i slunce a proudící vzduch. Hlavní podmínkou je nevysoká teplota (většinou mezi 50-80 °C podle druhu zeleniny). Velkou nevýhodou je ztráta vitaminu C, někdy změna barvy. Sušené potraviny musíme uchovávat v suchu, nezapomeneme je ochránit před hmyzem (sáčky z hustého plátna apod.). V poslední době jsou velmi oblíbené potraviny sušené mrazem, této kvality ale v domácích podmínkách zatím nelze dosáhnout.

 

Mražení

Správně provedeným zmražením zeleniny kromě prodloužení trvanlivosti uchováme většinu vitaminů, barviv i chuťových látek. Trvanlivost ale nemůže být příliš dlouhá, protože nepříznivá činnost mikroorganismů je jen pozastavena. Správnému zmražení musíme věnovat pozornost, aby nedošlo k znehodnocení výpěstků. Lépe se zmrazují i upotřebí menší dávky.

 

Sterilace

Obsažná metoda konzervování zeleniny popisuje nejběžnější způsoby konzervování zeleniny v sladkokyselém nebo slaném nálevu. 

 

Mléčné kvašení

V zelenině mléčně kvašené zůstává uchována většina vitaminů a navíc jsou kultury mléčného kvašení příznivé lidskému zažívacímu traktu. Tímto způsobem lze zpracovat větší množství zeleniny, hlavně zelí nebo okurek. Bakterie mléčného kvašení zabraňují vstupu jiných nežádoucích mikroorganismů a dodávají specifickou chuť. Pro správné prokysání zeleniny je nutno dodržet 3 zásady:

  1. Čistota nádob, rukou i zeleniny.
  2. Nepřítomnost vzduchu. Vzduch vytěsníme slisováním nebo zalitím nálevem.
  3. Teplota. Mléčné kvašení probíhá nejlépe při teplotě kolem 20-24 °C. Pokud je začátek procesu dostatečně rychlý, rychleji se vytvoří příznivé kyselé prostředí.

Po vykysání (2-4 týdny) přeneseme potravinu do chladné místnosti, kde se kysání zpomalí, ale nezastaví. Pravidelně kontrolujeme a doléváme převařenou chladnou vodu, aby vrchní vrstva zeleniny zůstala pod hladinou. Pro delší uchování můžeme i s tekutinou sterilovat, tím se proces kvašení zcela zastaví, ale ztratíme část vitaminu C.

 
 
Jen na okraj můžeme ještě zmínit méně běžné způsoby konzervace zeleniny a sice octem, solí nebo v soli a tuku.

 

Komentáře

Nejsou zde žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář