Jak sterilovat ve sladkokyselém nebo slaném nálevu. Některé způsoby jsou jednoduché
Sterilace jako jeden ze způsobů konzervace má výhodu dlouhodobého uchování sklizené zeleniny, ale nevýhodu ztráty někdy barvy (např. ředkvičky) a většiny vitaminu C.
Zeleninu určenou ke sterilaci zaléváme v obalech připraveným nálevem, u zeleniny nejčastěji sladkokyselým kořeněným, u některých druhů přidáváme do nálevu některý chuťově neutrální olej (slunečnicový, řepkový). Zalitím upravujeme výslednou chuť výrobku podle chuti, pak vytěsníme vzduch a umožníme důkladné prohřátí při sterilaci. Surovina musí být v nálevu zcela ponořená, ale mezi hladinou a víčkem musí zůstat mezera. Některé tvrdší druhy zeleniny je nutné po nakrájení předvařit (blanšírovat) ponořením do většího množství vařící vody většinou na 3-5 minut. Po předvaření ochladíme a plníme do sklenic. Můžeme sterilovat jednodruhovou zeleninu nebo zeleninové směsi. Hotové sterilované výrobky skladujeme v chladných místnostech a spotřebujeme do další sklizně.
Jednodruhové zavařeniny
Asi nejznámějším a nejpoužívanějším produktem jsou sterilované okurky. Existuje mnoho druhů nálevů a každá rodina přísahá na ten svůj. Můžete vyzkoušet kterýkoliv z naší databáze.
Sterilujeme i kořenovou zeleninu (mrkev, celer, červená řepa), buď jednotlivé druhy nebo ve směsi. Vzhledem k tomu, že je kořenová zelenina tvrdá, osvědčuje se její předvaření, u celeru přidáme do vody trochu citronové šťávy nebo octa, které zabrání ztmavnutí.
Tipy a triky pro vás Všechny tipy a triky
Do sladkokyselého nálevu zavařujeme např. i malé perlové cibulky, mladé klásky kukuřice, zelené fazolky, zelený vyloupaný hrášek, květák, malé tykvičky, nařezanou papriku, pevná rajčata, ředkvičky, nakrouhané bílé i červené zelí atd.
Zeleninové směsi
Sterilované zeleninové směsi – saláty a čalamády. Kombinace druhů bývá na kuchaři. Tvrdší druhy zeleniny předvařujeme podle výše uvedeného postupu.
Protlaky a kečupy
Protlačením rozvařené zeleniny přes síto získáme protlak, který můžeme zahustit odpařením části vody varem. Když k zahuštěnému protlaku přidáme cukr, sůl, ocet a koření, vyrobíme kečup. Mírným zředěním protlaku vodou a přichucením získáme zeleninovou šťávu. Šťávy ochucujeme cukrem, solí, někdy citronovou šťávou a po naplnění do lahví sterilujeme.
Čatní (chutney) a hořčice
Čatní je speciální směs ovoce, zeleniny a koření sladkokyselé chuti, která je pro něj typická. Obsažené suroviny v něm bývají v drobných kouscích a oblibu si získalo jako pikantní příloha k masitým a sýrovým pokrmům.
Hořčice bývají také pikantní sladkokyselé chuti, jen jsou rozmixované dohladka.
Sterilace ve slaném nálevu
Zeleninu zaléváme 2-3% roztokem vody se solí (který předem svaříme) a sterilujeme. Má výhodu chuťově neutrálního výrobku.
Všechny zavařeniny by se po načnutí měly co nejrychleji spotřebovat.
Další tipy a triky
Náhodný recept Zobrazit více
Nejnovější recepty Více
Kuřecí stripsy z trouby s vlažným dýňovým salátem
Přidáno před 5 hodinami
Diabetické lívanečky s kysanou smetanou a borůvkami
Přidáno před 8 hodinami
Kuřecí prsa s korejskou omáčkou
Přidáno před 11 hodinami
Bábovka s bílým jogurtem
Přidáno před 23 hodinami
Jablečno skořicové muffiny z podmáslí
Přidáno před 23 hodinami
Hovězí vývar s obláčky
Přidáno před 23 hodinami
Přečtěte si Zobrazit více
Z úrody vyzrálých rajčat si uvaříme ten nejlepší domácí kečup. Ochutíme ho podle sebe, výsledek bude určitě kvalitní
Jak blanšírovat zeleninu. Správný postup zachová čerstvost zeleniny a zbaví ji bakterií a virů
Cuketová hořčice: Vynikající dip, který využijete nejen při grilování. A do hořčice se hodí i přerostlé cukety
Komentáře