Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Do křehkého těsta potřebujeme jenom několik surovin. Připravíme si mouku, máslo (nebo rostlinný tuk), sůl, případně smetanu nebo mléko. Do některých těst přidáváme cukr. Taštičky můžeme plnit naslano i nasladko a těsto proto nepřislazujeme. Práce s křehkým těstem má svá pravidla, která je třeba dodržovat.

Taštičky z křehkého těsta plníme různými náplněmi. Do sladkých můžeme dávat marmeládu, dušená jablka, tvarohovou nebo pudinkovou náplň či jen kousky ovoce. Do slaných použijeme masovou, zeleninovou nebo sýrovou náplň. Taštičky jsou výborným pohoštěním i svačinou. 

Jak připravit taštičky z křehkého těsta

Křehké těsto patří mezi naše nejpoužívanější těsta. Výborně se hodí nejen na různé koláče a řezy, můžeme z něho také připravit výborné taštičky. Vyzkoušejte s námi osvědčený recept.

 1. Na základní dávku budeme potřebovat 28 dkg hladké mouky, 16 dkg studeného másla, 16 dkg zakysané smetany a 2 g soli
 2. Mouku, studené máslo a trošku soli společně vypracujeme, v těstě nesmí zůstat žádné hrudky.
 3. Tip: Všechny suroviny na křehké těsto musí být chladné. Pokud použijeme zahřáté máslo, těsto bude mastné a lepivé, hotové pečivo deformované a nepovedené.
 4. Pak přidáme zakysanou smetanu a těsto znovu vypracujeme. Do křehkého těsta tekuté suroviny přidáváme vždy až na závěr.
 5. Vypracované těsto zabalíme do potravinářské fólie a uložíme na 20 minut do chladna, bude se s ním pak pěkně pracovat.
 6. Vychlazené těsto rozválíme a rádýlkem nebo nožem rozdělíme na díly.
 7. Okraje každého dílu zevnitř potřeme rozšlehaným vajíčkem, naplníme hustší náplní (sladkou nebo slanou, v přiměřeném množství) a uzavřeme. Okraje k sobě dobře přitiskneme, můžeme je ozdobit vidličkou.
 8. Naplněné taštičky (nebo také šátečky) rovnáme na plech s pečicím papírem.
 9. Před pečením je potřeme rozšlehaným vajíčkem a můžeme je posypat sezamovými nebo jinými semínky
 10. Před vložením do trouby každou taštičku dvakrát propíchneme vidličkou, aby mohla utíkat pára a taštičky se během pečení nepotrhaly.
 11. Taštičky vkládáme do trouby předehřáté na 180 °C a pečeme 15–20 minut dozlatova.
 12. Po upečení sladké taštičky přes sítko pocukrujeme práškovým cukrem.

Taštičky připravujeme z různých těst, kromě křehkého to může být těsto bramborové, s droždím (kynuté i nekynuté) nebo listové. Pro inspiraci jsme vybrali ještě jeden recept:

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky