Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Oblíbený sezam má široké uplatnění, stačí mu dát prostor. Jak zařadit sezam do jídelníčku
Top recepty

Sezam, loupaný i neloupaný, má příjemnou oříškovou chuť, která se ještě zvýrazní opražením na suché pánvi. Semeno využijeme do slaného i sladkého pečiva, do pomazánek i na posypání sladkých kaší. Připravujeme z něj gomasio a pastu tahini.

Využití sezamu v kuchyni

Semínka použijeme buď přímo (bez tepelné úpravy) či opražená nebo předem namočená. Opražený sezam po vychladnutí snadno pomeleme v elektrickém kávomlýnku (stejný přístroj se používá na mletí máku). Z pomletých semínek připravujeme chutné pomazánky.

Pasta tahini a její využití

Tahini je pasta, jejímž základem jsou rozemletá sezamová semínka, dále zpracovaná s olejem. Pasta je vhodná do různých pokrmů - nejpopulárnější je cizrnová pomazánka s názvem hummus. Tahini dále využijeme k mazání (na pečivo, lívance), do těst, pomazánek a kaší.

Pečivo posypané sezamem

Semena přidáváme do těst na dalamánky, bagety, krekry, tyčinky a domácí chléb. Vše ještě semínky posypeme před vložením do trouby. Přidáním semen zvyšujeme výživnou hodnotu pečiva. Použití je univerzální - sezam se chutí hodí k sladkému i slanému pečivu.

Sladkosti plné sezamových semínek

Semínko používáme do sladkých těst na sušenky a drobné tvary, které jsou určené k tepelné úpravě. Stejně tak je rozemletý sezam vhodnou surovinou do nepečených drobných kuliček a dalších dobrot, hodí se i na jejich obalování. Nepečené dobroty připravujeme nejen při slavnostních příležitostech

Vařená a pečená jídla se sezamem

Semínko přidáváme do tepelně upravovaných jídel celé i mleté. Atraktivní a chutné je použití k obalování řízků před smažením, ať už masových nebo zeleninových. Sezamem ozvláštníme a dochutíme různé karbanátky a zapékaná jídla. Výhodou je, že se hodí k použití naslano i nasladko.

Další produkt "gomasio" se připravuje z opražených mletých semen a soli, používá se k dochucování salátů, pomazánek, polévek, rýže a jiných pokrmů. Gomasio si můžeme koupit už hotové.

 

Tento tip je užitečný  (3x)

Pokud se vám tip líbí  klikněte na tlačítko

Komentáře

Nejsou zde žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Josef Maršálek

nově v eshopu

Do obchodu

Každé ráno pro Vás vyberu osvědčené recepty a pošlu Vám je e‑mailem. Vaše Marie Marie

Přidejte se k více jak  100 000 odběratelům