Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Že sluneční brýle do zimy nepatří? Omyl! Přinášíme vám pět důvodů, proč si je pořídit!
Zdroj: Fokus

Máte pocit, že v zimě kromě rukavic, šály a teplé bundy není potřeba nic dalšího? Není tomu tak! Stejně jako musíme chránit některé části těla před mrazem, je nutné dbát i na zvýšenou pozornost o naše oči. Přestože slunce během zimních měsíců tolik nesvítí, jeho paprsky jsou mnohdy stejně nebezpečné jako v létě.

1. V zimě je UV záření silnější

Slunce je v zimních měsících položeno na obloze níže, a tak je koncentrace UV záření vstupující do oka mnohem větší. Je to dáno sněhem nebo námrazou, ze kterého se odráží. Vědci uvádí, že čerstvě napadaný sníh zvyšuje hladinu UV záření zhruba o 90 %! V porovnání se zeleným trávníkem, který záření odráží jen v rámci 3 %, je tak bílý poprašek nenápadným nepřítelem našeho zraku.

2. Sněžná slepota, strašák zimních radovánek

Ve vysokohorských výškách můžeme být vystaveni mnoha nástrahám. Přestože si většina z nás automaticky představí sesuv laviny, málokdo už tuší, že další nebezpečí bezprostředně souvisí se zrakem. Naše oči ohrožuje nejen zvýšené množství ultrafialového záření – rostoucí úměrně s nadmořskou výškou, ale také reflexní sníh a led. Tato kombinace zapříčiňuje onemocnění nazvané sněžná slepota. Jde o stav, kdy postižený není schopen pro spálení měkkých tkáni v oku a nepříjemnou bolest oči otevřít, je světloplachý, a tedy prakticky slepý. V drtivé většině problémy odezní po několika dnech, je ale nutné navštívit lékaře.

3. Sbohem, slzy!

V zimě nás dokáže potrápit pocit suchých očí spojený se začervenáním, slzením a únavou zraku. Může za to studený vzduch a vítr. Oči se v reakci na tyto faktory chtějí bránit, a tak vytváří reakční slzy. Ve větru se slzný film v přední části oka ale rychle odpařuje, čímž způsobuje takzvaný syndrom suchého oka. „Právě nošení slunečních brýlí tento proces potlačuje a pomáhá v očích udržovat dostatečnou vlhkost. Na pozoru by se měli mýt i nositelé kontaktních čoček, které tento problém trápí ještě častěji,” upozorňuje Adéla Holubcová, optometristka ze sítě FOKUS optik.

4. Náhoda si nevybírá

Tak jako nám v létě může spadnout do oka muška, tak i v zimě můžeme očekávat nemilá překvapení, ať už v podobě vloček sněhu, drobných částeček prachu nebo úlomků ledu. Tyto a další formy zdánlivě nepatrných nehod nám ale mohou pěkně zavařit – v lehčím případě se jedná o odřeniny rohovky, často to bývají ovšem i vážnější zranění či dokonce zanesení infekce. Sluneční brýle, obzvlášť pokud jsou přiléhavé a mají tvrzená skla, kontaktu s cizím tělesem efektivně zabrání.

5. Oči se namáhají, hlava poté bolí

Asi každý z nás ví, že zornice jsou citlivé na světlo a tmu. Zatímco se za jasného počasí stahují, v šeru naopak reagují svým rozšířením. Při jasném zimním slunečném počasí nemohou zornice účinně korigovat expozici světla. Kvůli tomu mžouráme a oči zatěžujeme způsobem, který může vést až k bolestem hlavy. „Obzvlášť v zimě se tak vyplatí investovat do fotochromatických čoček reagující na světlo tím, že se v závislosti na slunečním svitu samy zbarví,” vysvětluje Adéla Holubcová.

Jaké sluneční brýle tedy vybrat?

Sluneční brýle musí být v první řadě komfortní, nesmí nikde tlačit a jejich váha by se měla rovnoměrně rozprostírat na uši a nos, zejména máte-li v plánu je používat dlouhodobě. Záleží ale také na tom, při jaké příležitosti je chcete nosit, proto je vždy zkoušejte v čepci nebo i přilbě.

Brýle na každodenní nošení jsou nejen skvělou pomůckou pro ochranu zraku, ale rovněž designovým kouskem. Sluneční polarizační brýle v zimním období pak doporučujeme zejména řidičům, jež může na vozovce nemile překvapit světlo odrážející se ze sněhu a ledu. Je to dáno tím, že se slunce na horizontu nachází níže, kvůli čemuž se odráží od mokré vozovky pod ostřejším úhlem. Stejně zákeřné, i když méně nebezpečné, je pak i oslnění při chůzi. Brýle jsou tak jasnou známkou záruky, že vše uvidíte a zároveň nebudete zrak zbytečně namáhat.

Pokud vyrážíte na lyže nebo snowboard, přibalte si i sportovní brýle

Klasické brýle by vám při klidném slunečném dnu jistě vystačily. Jak ale sami určitě víte, s počasím na horách je to jako na houpačce. Přestože může být zpočátku hezky, znenadání nás může zaskočit silný vítr, husté sněžení nebo mlha. Proto je na místě investovat do sportovních brýlí, které vás ochrání i za těchto nepříznivých podmínek.

Hlavní výhodou sportovních slunečních brýlí je i to, že zakrývají oči po celém obvodu, čímž chrání zrak nejen před světlem, ale také před větrem a cizími tělesy. Je-li na sjezdovce zrovna hustá mlha, déšť nebo sníh, jsou právě ony skvělým pomocníkem pro maximální zážitek z jízdy. Navíc tím, že více obepínají tvář, je v nich také tepleji. U zimních sportů se doporučuje používat skla zbarvená do hnědých, jantarových nebo žlutých tónů, protože zvyšují kontrast. Naopak šedé čočky pomáhají snížit intenzitu světla a jsou tak ideální při jasném počasí.

Mohlo by vás zajímat

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více