Domácí drůbeží šunka se zeleným pepřem a kapií

Suroviny

700 g vykostěných kuřecích stehen
500 g krůtího ořezu
100 ml vody
15 g soli
5 g rychlosoli Praganda
5 g moučkového cukru
1 lžíce zeleného pepře ve slaném nálevu
½ velké kapie
mikrotenový sáček
šunkovar

Postup přípravy receptu

 1. Ve vlažné vodě rozmícháme a necháme rozpustit obě soli a cukr. Maso opláchneme a v čisté utěrce osušíme. Kuřecí maso umeleme na masovém mlýnku. Krůtí maso nakrájíme na větší kousky (cca 2 cm).

 2. Všechno maso dáme do mísy, přidáme vodu s rozpuštěnými surovinami a rukama důkladně prohněteme tak, jako bychom připravovali mleté maso na sekanou.
  Doba hnětení postačí 10 minut.

 3. Poté přidáme kuličky naloženého pepře, promícháme. Masovou směs v míse zakryjeme mikrotenovou folií nebo sáčkem a dáme na 24 hodin do lednice.
  Po uplynutí této doby do masové směsi přidáme drobně nakrájenou kapii a směs promícháme.

 4. Do šunkovaru dáme mikrotenový sáček a naplníme ho připravenou směsí. Při plnění směs hodně utlačujeme, abychom vytlačili co nejvíce vzduchu.
  Když máme naplněno, sáček přehneme, šunkovar pečlivě uzavřeme a postavíme ho do hlubokého hrnce.

 5. Hrnec naplníme teplou vodou, která by měla být cca 0,5 cm pod okrajem víčka šunkovaru.
  Do hrnce dáme teploměr a nejlépe pomocí kolíčku na prádlo ho přichytíme k okraji hrnce.

 6. Vaříme 2 hodiny při teplotě 80°C. Teplotu během vaření průběžně kontrolujeme. Neměla by být nižší než 75°C a vyšší než 80°C.

 7. Poté šunkovar opatrně vytáhneme a necháme chladit v hrnci se studenou vodou, kterou občas vyměníme. Pak dáme ještě stále uzavřený šunkovar alespoň na 12 hodin do lednice, aby šunka uležela a dala se dobře krájet.

Poznámka od kuchařky

V návodu, který byl přiložený u šunkovaru píší,že se musí maso hníst nejméně 30 minut a poté naplněné a uzavřené v šunkovaru nechat v lednici uležet 1-2 dny.

Vyzkoušeli jsme podle návodu a pak i podle sebe. Není to na chuti šunky poznat. Takže hněteme i z jiných druhů masa pouze 10 minut a maso necháváme v míse v lednici odpočinout 24 hodin. Teprve pak napěchujeme do šunkovaru a vaříme.

Komentáře k receptu Domácí drůbeží šunka se zeleným pepřem a kapií

Předchozí 1 2

Tématické fráze: drůbeží šunka recept drůbeží šunka domácí šunka drubezi sunka ze sunkovaru recept domácí šunka drubezisunka domácí drůbež drůbeži šunka z šunkovaru drůbeži šunka šunkovar recept drůbeží šunka v šunkovaru kuřeci sunka recept šunka s pepřem recept kuřečí šunka s pepřem teta praganda recept na šunku drůbeží šunka s pepřem recept na domaci kureci sunku recept drubezi sunka recept na drůbeží šunku