Velikonoční bochánky

Moučníky Kynuté Doba přípravy: 4 hodiny 6 názorů

Moučníky Kynuté Doba přípravy: 4 hodiny 6 názorů

Suroviny Podle nakrájení

1 kg polohrubé mouky
20 dkg krupicového cukru
1 lžíce moučkového cukru
200 ml mléka
1 máslo
1 kostka kvasnic
1 lžička soli
2 vanilkové cukry
2 lžíce rumu
2 vejce
3 žloutky

Postup přípravy receptu

  1. Nejdříve ohřejeme mléko, aby bylo vlahé. Do hrníčku nalijeme trochu mléka, rozdrobíme kvasnice, přidáme moučkový cukr, 1 lžíci polohrubé mouky a rozšleháme. Nalijeme do mísy, do které jsme udělali důlek, přikryjeme a necháme vzejít kvásek. Do druhé mísy dáme na kousky nakrájené povolené máslo, krupicový cukr, vanilkové cukry, rum, žloutky. Nejprve třeme vařečkou a pak ušleháme do pěny.

  2. Do mísy s kváskem přidáme ušlehané máslo, zbylé mléko, bílky. Lžičku soli dáme na kraj do mouky, aby nepřišla do styku s kváskem a vypracujeme těsto, dokud se nechytá mísy a dělají se puchýře. Aby se to lehčeji propracovalo, dáme část mouky bokem a pak ji tam ke konci dodáme. Z 1 kg to jde hůře než z půlky. Těsto přikryjeme a dáme do tepla vykynout. Po vykynutí ho zamícháme a necháme ještě jednou vzejít.

  3. Z těsta uděláme 2 bochánky, každý dáme na pekáč s pečícím papírem, přikryjeme utěrkou a necháme půl hodiny vykynout. Do bochánku střihneme křížek, potřeme ho rozšlehaným vejcem a dáme péci na1 90°C na 7 minut a pak teplotu snížíme na 170°C a pečeme 40 minut. Nedáváme ho až dolů, aby se nespálil zespodu a hlídáme, až chytne zlatou barvu a přikryjeme ho kruhem pečícího papíru, který v dlani zmačkáme, rozděláme a dáme ho na bochánek. Vytvoří krásnou pokličku a nespálí se. Bochánky necháme vychladnout a pocukrujeme. Dávám do něj ořechy, mandle, rozinky, ale dnes ne.

Poznámka od kuchařky

Každá mouka jinak saje mléko, bude-li třeba, přidáme hrstičku mouky, nebo drobet mléka.

Komentáře k receptu Velikonoční bochánky

Tématické fráze: velikonoční bochánek recept na velikonocni bochanek velikonoční bochanek recept velikonoční bochánky velikonoční bochánky velikonoční bochánek - recepty bochánky velikonoce hrnkový bochánek bochanek velikonocni bochánek bez kvasnic recept velikonoční bochánek °velikonocnibochanek recept na velikonoční bochanky bochanky velikonocni velikonoční bochánek hrnkový velikonoční bochanky recept recepty velikonoční bochánek velikonoční bochánek top recepty velikonočni bochan velikonoční bochanek