Domácí prejt

Suroviny

Ovarové maso:
bůček
vepřová hlava
vepřové koleno apod.
důležitou součástí jsou vepřové plíce
kousek jater (není třeba moc - bylo by to hořké)
Koření:
nové koření
sůl
pepř
špetka tymiánu
špetka muškátového oříšku
majoránka (vše podle chuti)
(někdo dává i česnek a zázvor)
housky
rohlíky
sádlo

Postup přípravy receptu

 1. Dáme veškeré maso vařit v málo vodě - mimo jater. Natrháme pečivo a namočíme ho polévkou. co se vařilo maso, jako na karbanátky. Přidáme koření, semleté maso a semletá syrová játra. Osolíme a ochutnáme.

 2. Vymažeme sádlem silně pekáč, nebo vyšší plech a naklademe v vrstvě prejt. Vršek urovnáme namočenou rukou a ještě poklademe sádlem.

 3. Dáme péci aby byla kůrčička. Je třeba vědět, že vše, krom jater je vařené, tak nepotřebuje prejt moc dlouho péci. Když je třeba trochu potřeme polévkou v průběhu pečení. Podáváme s brambory - u nás s kočičákem.

Poznámka od kuchařky

Prejt máme tak kvalitní, kolik dáme pečiva. Může se také plnit do střívek (dají se koupit). Ty pak se špejlují a musí se ovařit. Děláme na plech a jíme ho teplý s kočičákem, ale i studený jako sekanou s chlebem a třeba okurkou nebo s něčím kyselým. Není to drahé, ale dobré a není to moc práce jak by se zdálo. Ještě mimo tohoto pravého se dělá falešný ze zelí a cikánský, ale ten se plní pouze do střívek¨- je dobrý a levný.

Komentáře k receptu Domácí prejt

 • Miloš Miloš(neregistrovaný)

  Naprostý souhlas. Kupované pečivo udělá s prejtu blátivou kaši a hlavně v něm zůstanou jednotlivé kousky pečiva. Pokud si upečete do pekáče buchtu z 1/2 kg hl. mouky, droždí a vody, vznikne úplně jiná struktura buchty, která se dá po namočení a VYMAČKÁNÍ krásně rozdrobit. Buchtu je ovšem nutné upéct několik dnů dopředu, aby ztvrdla. Tato buchta pak funguje jako pojivo, které do sebe naváže přebytečný tuk a propojí jednotlivé chutě. Buchta se tam nedává proto, aby toho bylo víc, nebo aby se ušetřilo maso!
  Rozdíl mezi prejtem z doma upečené buchty a prejtem s kupovaným pečivem je naprosto zásadní. Kdo nezkusil, neuvěří.

  Odpovědět

 • Pavel Pavel(neregistrovaný)

  Zdravim,rád bych se zmínil krátce o jitrnicich(prejt),nejhorší
  hřích je dávat do těchto výrobku kupovanou žemlovku,housku a pod.

  Odpovědět

 • Ivana Ch Ivana Ch

  Já jsem dělala prejt v pátek, dělám ho trochu podle našeho řezníka a i něco od Vašíka, plíce jsem neměla, ty už jsem neviděla hodně dlouho. Byl podle mužských dobrý. Peču si do něj buchtu, pečivo nedávám nikdy. Jedna vada ale byla, nebylo kysané zelí, už došlo a nové ještě není. Z vývaru byla ještě moc dobrá polévka, dělám jí podle řezníka, moc každému chutná.

  Odpovědět

 • JanaDorazinova JanaDorazinova

  Vašíku, dovolím si přidat foto našeho domácího prejtu, tentokrát jen s bramborami, zelí bylo včera :-)

  Odpovědět

 • Vaclav Fronek Vaclav Fronek(autor receptu)

  Alexej:Ja vám to nedokážu přesně odhadnout. U nás to nikterak nevážíme, ale jde o to jak to chcete mít tučné, popřípadě z libovějšího. To znamená méně tučného bůčku-více libového a z hlavy také méně laloku. Plíce nejsou bezpodmínečně nutné, ale není to ono. Jater jak jsem napsal méně než více. Na zabíjačce se pečou speciální večky, ale my to nahradíme buť večkou nebo rohlíky. Zásada u nás je. Více masa a jater = JATERNICE ,Více housky /šizené/,říkáme =JITRNICE.
  Ale na to přijdete opakováním. Moc se nedá zkazit. Přeju úspěch.

  Odpovědět

 • Alexej Alexej(neregistrovaný)

  Chci se zeptat na suroviny, kolik nutně masa,plíce,jater a pečiva?
  Děkují za odpověď.

  Odpovědět

 • muris muris(neregistrovaný)

  O čem to mluvíte? Jitrnice je z masa a ne z housky

  Odpovědět

 • Vaclav Fronek Vaclav Fronek(autor receptu)

  karlos:Je mi líto. Někdo česnek dává, zrovna tak jako zázvor. U nás se ZÁZVOR NIKDY NEDÁVÁ a česnek někdy. Ale jinak se to i základ.

  Odpovědět

 • karlos karlos(neregistrovaný)

  a co česnek a zázvor?:-p

  Odpovědět

 • Vaclav Fronek Vaclav Fronek(autor receptu)

  Zizinko, ,.Jistě by kroupy nic moc nezkazili. U nás kroupy používáme ale do JELIT , tam se hodí protože se i kupované používají do PRDELAČKY. U nás na jihu se při výrobě jitrnic-jaternic /u nás rozlišujeme dva druhy/ VŽDY dávala pouze houska a ta se dokonce pekla jako taková običejná bageta, specielně na toto použití a nikam jina. Dějuji za radu , ale nehněvej se já budu i na dále ctít naše tradiční zkušenosti.

  Odpovědět

 • zrzinka zrzinka

  doporucuju misto peciva přimlet trochu varených krup, delavali jsme tak jitrnice, je to mnohem lepsi, vyzkousejte, kdyz uvarite vic, muzete je dat do polevky co zbude z varení masa

  Odpovědět

 • Tramtaďák - Trambusák Tramtaďák - Trambusák(neregistrovaný)

 • Jan Jan (neregistrovaný)

  Co třeba domácí prejt z Řeznictví u Řezbů?
  www.reznictvi.com/domaci-prejt

  Odpovědět

 • Iljusa Iljusa

  Přidávám foto. Bylo to výborné. :yes:

  Odpovědět

 • Iljusa Iljusa

  Upečeno, snězeno - vynikající a docela i rychlé :yes:

  Odpovědět

Předchozí 1 2

Tématické fráze: prejt recept prejt vepřový prejt výroba prejtu recept na prejt jitrnicový prejt jak udělat prejt pečený vepřový prejt jelitovy prejt recept buchta do prejtu pečený prejt jak se dělá prejt recept prejt vyroba domaciho prejtu domaci jitrnice jitrnicový prejt recept pečení prejtu domácí jitrnice recept jak upect prejt jelitový prejt