Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Salát dodá vitamíny, osvěží, zasytí a můžete do něj dát cokoliv dle libosti

Salát dodá vitamíny, osvěží, zasytí a můžete do něj dát cokoliv dle libosti

Saláty nabízejí nekonečné možnosti kreativity a jsou základem zdravého stravování. Jsou rychlé na přípravu, lahodné a mohou být přizpůsobeny individuálním chutím a potřebám. Kromě toho jsou obvykle bohaté na vlákninu, vitamíny, minerály a antioxidanty, což je prospěšné pro zdraví, nemají mnoho kalorií, jsou osvěžující a lehké a vhodné pro vegany a vegetariány, protože se mohou připravovat bez masa nebo živočišných produktů. 

Salát jako příloha, dezert i hlavní chod 

Salát má neskutečně mnoho možností. Většinou saláty obsahují směs čerstvých surovin a jsou ochuceny různými druhy omáček nebo dressinků. 

  • Zeleninové saláty mohou perfektně doplnit hlavní chod, nebo být samy hlavním chodem, stačí jen přidat nějakou vhodnou bílkovinu. 
  • Ovocné saláty jsou perfektním letním osvěžením. Obsahují různé čerstvé ovoce a mohou být ochuceny medem, cukrem, jogurtem nebo citronovou šťávou.
  • Těstovinové saláty jsou velmi oblíbeným lehkým jídlem. Jsou založeny na různých těstovinách a mohou obsahovat zeleninu, sýr, maso a různé druhy omáček. 
  • Saláty s masem obsahují maso, jako je kuřecí, hovězí, nebo ryby, které dodávají pokrmu proteinovou složku a zasytí na delší dobu. 
  • Luštěninové saláty jsou zdravé a velmi dobře zasytí. Může se jednat o čočku, cizrnu i fazole, které jsou doplněny často zeleninou, sýrem či masem. 

Nejoblíbenější saláty 

Co se týče konkrétních salátů, pár z nich patří mezi velmi známé. Hlavní chod plně zastoupí například těstovinový salát s kuřecím masem, Caesar salát nebo řecký salát s balkánským sýrem a olivami. Dále pak salát s kozím sýrem a červenou řepou nebo zeleninový salát s tuňákem. Jako doplnění obědu či večeře oceníte tzatziki, rajčatový salát nebo hlávkový salát. Namísto dezertu zkuste čerstvý ovocný salát. 

Více

1 2 3 5

Další témata

Další recepty

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více