Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Většina pokojových rostlin má v zimě klidové období, což souvisí s nedostatkem denního světla. Některé druhy ale právě v zimním období kvetou a zdobí naše domácnosti, mnohé z nich mají zvláštní nároky a dařit se jim bude pouze při správné péči.

V dnešní uspěchané době si největší oblibu získávají rostliny s minimálními nároky na pěstování a zároveň takové, které zdobí naši domácnost co nejdelší čas. Vyhovuje nám snadná péče, přesto rádi občas vyzkoušíme něco nového. Před nákupem se vyplatí vědět, jaké nároky konkrétní rostlina má.

Oblíbené zimní a vánoční rostliny

Pokud v zimě kupujeme nové květiny, necháme si je dobře zabalit a chráníme je před chladem a průvanem během cesty domů. 

  1. Vánoční hvězda: Nejlépe prospívá na teplém a světlém stanovišti, vhodné je každodenní rosení a opatrná zálivka. Většinou ji pěstujeme jen krátkodobě během období kvetení. Při manipulaci je potřeba být opatrný, protože mléko této rostliny je jedovaté.
  2. Vánoční kaktus: Umístíme ho na okenní parapet, ideální je rovnoměrné světlo během celého dne. Chráníme rostlinu před prudkým poledním sluncem a průvanem. Zaléváme odraženou vodou, v době květu pravidelně přihnojujeme. Po odkvětu zálivku omezíme.
  3. Orchideje: Ideální je slunečný nebo mírně zastíněný parapet. Zaléváme opatrně, můžeme ji pravidelně namáčet, ale přebytečnou vodu odlijeme. Rostlina nesmí být trvale přemokřená. Péče je velmi nenáročná.
  4. Bramboříky: Vyhovuje jim nižší teplota, naopak při vyšších teplotách rostliny brzy odkvetou a odumřou. Zažloutlé lístky a ovadlé květy lehce vytočíme a škubnutím vytrhneme, aby v zemině nezůstaly zbytky stopek. Ideální je zavlažování do zavlažovacího žlábku v zemině, který vede kolem obvodu květináče.
  5. Africká fialka: Nenáročná a vděčná rostlinka je spokojená, když má dostatek světla a mírnou zálivku, naopak přemokření nesnáší. Zaléváme ji do misky pod květináčem.
  6. Kolopejka (Kalanchoe): Pěstuje se v mnoha odrůdách a vyznačuje se mimořádně dlouhou dobou kvetení. Zaléváme ji pouze opatrně a chráníme před přemokřením. Rostliny zásadně nerosíme.
  7. Živé kameny (Lithops, Conophytum): Řadí se mezi sukulentní rostliny. Vyznačují se pomalým růstem a potřebují pouze minimální zálivku, i proto si získaly velkou oblibu. Daří se jim na slunném a teplém parapetu.

Máte ještě další tipy na rostliny, které potěší v zimním období? Můžete nám napsat do komentářů pod článkem.

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky