Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Proti jarní únavě se můžete bránit už v zimě. Pomůžou klíčky, ale i čerstvé mandarinky
Zdroj: Unsplash.com, Elena Mozhvilo

I když je pořád ještě zima v plném proudu, my se už můžeme začít "těšit" na jarní únavu, která se dostavuje se železnou pravidelností. Letos by to tak ale být nemuselo, jen vědět, jaké potraviny a které triky pomohou tomuto nepříjemnému odbobí předejít.

Správně pít, správně jíst...

Jedním z problémů, s nimiž se mnozí lidé potýkají, aniž by si to uvědomovali, je špatný pitný režim. A přitom právě tekutiny jsou pro tělo tolik potřebné. Při jejich nedostatku pociťujeme zbytečnou únavu, tělo nemá dost šancí k tomu, aby vyloučilo všechny obtížné toxiny, ty se hromadí a zatěžují nás. Tak tedy rada jednoznačně zní: dostatečně pijte. Ideální je docela obyčejná voda. Pokud vám nechutná, přidejte do ní třeba lístky máty, citron nebo jiné ovoce. Určitě není nejlepší ochucovat vodu průmyslově vyráběnými a slazenými šťávami.

Samozřejmě - nesmíme zapomenout na vitamíny. Každý si určitě vzpomene na vitamín C, ten ale není jediný, který tělo ke správné funkci a dostatku energie potřebuje. K "céčku" určitě přidejme alespoň v tuto dobu vyšší dávky vitamínů D a také A, stejně jako celou skupinu B. Využít můžeme třeba i tabletky, ale jistě vhodnějším zdrojem je vyvážená strava s dostatkem ovoce a zeleniny, ideálně v syrovém stavu. Neměli bychom ale pohrdat ani masem, které dodá další nezbytné látky.

Už teď si můžeme zasít třeba řeřichu nebo semínka ředkviček. V případě řeřichy během několika dnů, u ředkviček o něco později, můžeme sklízet mladé vyklíčené rostlinky plné vitamínů. Ty poslouží jako ideální zdroj pro tělo, které musí bojovat s vysílením po šedivé zimě bez dostatku sluníčka a energie, kterou čerpáme i z přírody. Nezapomeňte si proto koupit sáček s řeřichovými semínky, uděláte pro tělo to nejlepší.

Nechme tělo odpočinout - ale ne příliš

Tělo je na počátku jara unavené, tak bychom mu neměli přidělávat další starosti s trávením zbytečně těžké stravy. Právě teď je ideální čas na to nahradit svíčkovou omáčku třeba lehkým salátem s kuřecím masem a pečený bůček houbovým rizotem. Uvidíte, jak rychle poznáte ten rozdíl.

Nejen strava, ale i celkové prostředí, ve kterém žijeme, je důležité. Proto bychom si měli dopřát i příjemné vůně. Účinky aromaterapie jsou přece jednoznačně prokázané. Dobrou službu udělá třeba exotické ovoce, jako jsou mandarinky, pomeranče a další. Navíc můžeme tuto "kúru" spojit s přísunem vitamínů pro tělo. Stačí jen nechat takovou oloupanou mandarinku chvíli na stole. Provoní byt, a pak si na ní ještě pochutnáte.

V souvislosti s kondicí a lepší náladou nemůžeme vynechat ani zmínku o cvičení. I když venku mrzne, pořád se můžeme vydat alespoň na kratší procházku. Okysličení mozku a protažení svalů udělá tělu dobře a přinese osvěžení. Ti zdatnější si samozřejmě mohou i zaběhat nebo zacvičit buď doma či ideálně venku. Protože je lepší podniknout preventivní kroky, než řešit případné problémy, uděláme lépe, když začneme s přípravou na boj s jarní únavou už nyní. Uvidíte, že se to vyplatí.

Témata: jaro, detox, jarní únava, zdravá strava, zdravá výživa, klíčky, mandarinka, ovoce, zelenina, vitamíny, vitamín C, vitamín D, vitamín A, dieta

Komentáře

Ke článku nejsou žádné komentáře.

Přidat komentář

Přidat komentář


Související obsah

Jáhelník

Jáhelník

Jáhelník je tradiční staročeský jáhlový nákyp. Základem je oslazená jáhlová kaše, která je zapečená se žloutky, ovocem (obvykle s jablky nebo… Číst více

Mousse

Mousse

Mousse je čokoládová pěna lahodné chuti, která pochází z Francie. Rádi si na ní pochutnají všichni milovníci čokolády. K přípravě tohoto moučníku… Číst více

Edice Toprecepty.cz

Kuchařky a kalendář

Do obchodu

Každé ráno pro Vás vyberu osvědčené recepty a pošlu Vám je e‑mailem. Vaše Marie Marie

Přidejte se k více jak  100 000 odběratelům