Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

8 jednoduchých triků, jak vařit zdravěji: Zkuste používat avokádo místo majonézy!
Zdroj: Jessica Lewis, Unsplash.com

Zdravé stravování a aktivní životní styl jsou klíčem k dlouhému a spokojenému životu. Pokud chcete žít zdravěji, nemusíte se hned vzdávat svých oblíbených jídel – mnohdy je postačí jen nepatrně upravit. S našimi jednoduchými triky si budete i nadále užívat výtečné chuti svých pokrmů a zároveň posilovat svoje zdraví.

1. Avokádo místo majonézy

Jediná lžíce majonézy může obsahovat až 100 kalorií a 9 gramů tuku. Pokud si připravujete salát, zapomeňte na tuto kalorickou bombu a nahraďte ji avokádem, které má celou řadu úžasných vlastností. Pasta z avokáda Vám zachutná také v kombinaci s masem.

2. Olivový olej místo rostlinného oleje

Rostlinné oleje jsou vysoce rafinované a tak jsou velmi nezdravé, a to především při zahřátí. Svému zdraví prospějete volbou oleje olivového nebo kokosového, které mají nejen celou řadu zdraví prospěšných látek, ale také vynikající chuť.

3. Koření místo soli

Pro dochucení jídel často saháme po soli. Mnohem lepší službu nám však prokáže nejrůznější koření, čerstvé i sušené bylinky, česnek a cibule. Zvolte nejprve tyto přísady a uvidíte, že spotřebu soli omezíte na minimum.

4. Více zeleniny do pokrmů

Zelenina ještě nikdy nikomu neublížila, právě naopak, a proto se ji snažte sníst co nejvíce. Propašujte ji do všech pokrmů, do kterých to půjde – pořádné porce zeleniny nesmí chybět v polévkách, těstovinách, rizotech apod., a to klidně na úkor dalších surovin.

5. Domácí výroba

Kupované vývary sice šetří práci, ale jsou plné soli, glutamátu sodného a nezdravých „éček“. Při vaření proto používejte vodu, nebo poctivé domácí vývary z kostí.

6. Celozrnné obiloviny místo rafinovaných

 Celozrnné pečivo, těstoviny, rýže a další pokrmy jsou mnohem zdravější a chutnější než jejich rafinované, „bílé“ verze. Jejich konzumací můžete dokonce snížit riziko vzniku chronických a civilizačních onemocnění.

7. Nízkotučný sýr místo tučného

Pokud rádi jíte sýry, upřednostňujte ty s nízkým podílem nasycených tuků. I s nimi však zacházejte opatrně – v těstovinách, na pizze a v dalších pokrmech můžete jejich podíl snížit ve prospěch zeleniny. Nadměrná konzumace mléka a mléčných výrobků totiž může zvýšit riziko vzniku osteoporózy.

8. Snižte příjem cukru

Cukr je mnohdy přezdíván jako bílý jed, a to bohužel oprávněně. Hraje totiž klíčovou roli při vzniku mnoha vážných onemocnění: přispívá ke vzniku diabetu a osteoporózy, oslabuje imunitní systém, poškozuje ledviny a žaludeční rovnováhu, urychluje proces stárnutí apod. Pokud se nechcete sladké chuti vzdát, zvolte přírodní sladidlo stévii.  

Recepty k tomuto článku

TopRecepty.cz

Aj, něco se připálilo a teď to nefunguje… (chyba 500)

Omlouváme se. Při zpracování požadavku nastala chyba a tato stránka nemůže být zobrazena.
Prosíme opakujte požadavek nebo zkuste stránku zobrazit to později.

Přejít na hlavní stránku