Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Příprava - články, postupy a rady

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Vodní lázeň

Vodní lázeň je tepelná úprava, při které se jedna nádoba naplní do poloviny vodou, a do ní se vloží druhá nádoba s pokrmem, který se poté šetrně ohřívá. Ve vodní lázni především rozpouštíme čokoládu nebo šleháme vejce s cukrem jako základ krémů. Šlehat můžeme i bílky s cukrem na pusinky, kokosky a náplně do kremrolí. Tímto způsobem připravujeme také bramborovou kaši.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Zabijačka

V dřívějších dobách probíhaly domácí zabijačky v mnoha domácnostech na vesnicích. Dělaly se svépomocí nebo za účasti řezníka. Nešlo jen o to zabezpečit rodinu zásobami masa a ostatních produktů, ale byla to i jistá forma společenské události širší rodiny. Zabijačkové menu má v každé rodině své rituály, ale výsledkem snažení jsou vonící jitrnice, jelita, ovar, zabijačkový guláš, křupavé škvarky a tlačenka.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Trojobal

Trojobal je způsob úpravy pokrmů. Nejčastěji se v kombinaci mouky, rozšlehaných vajíček a strouhanky používá na obalení masa, abychom si pochutnali na voňavých řízcích. Obalovat můžeme také zeleninu - cuketu, květák nebo brokolici, též jsou velmi oblíbené houby. Vše se smaží v rozpáleném tuku, lze smažit i v troubě.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Uzení masa

Klasický způsob nakládání masa na uzení je za pomoci kuchyňské nebo mořské soli, častěji do rychlosoli, která se kupuje jako praganda. Vše může být doplněno česnekem nebo kořením. Teplota závisí podle toho, zda chceme udit studeným, teplým nebo horkým kouřem. Chuť uzeného masa se odvíjí také od toho, jaké použijeme dřevo. Mělo by být tvrdé, vhodný je buk nebo dub bez kůry. Specifickou chuť masu dává dřevo z ovocných stromů. Někde se v konečné fázi přidává také jalovec.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Štrejchování (štrychování)

Štrejchování (štrychování) je potírání povrchu chleba před vložením do pece vodou. Poslouží např. vlažovka (malý „smetáček“ určený jen na potření bochníku vodou, vyrobený z žíní, štětin nebo i slámy).

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Tempura

Tempura je dobrota, která patří k japonské kuchyni, ale původ má evropský. Do Japonska ji přivezli v 16. století portugalští misionáři. V jemném těstíčku z mouky, vody a někdy vajíčka smažíme kousky masa, hlavně ryb, krevet, ale také kousky různé zeleniny a hub.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Těstíčko na obalení

Těstíčko na obalení je hmota, která se připravuje z mouky a mléka, ale také z minerálky, piva nebo vína a vajec. Vše se vyšlehá do přiměřené hustoty a v něm se pak obaluje vše možné. Maso, párky, zelenina, houby a také ryby. Poté se vše smaží ve vyšší vrstvě oleje v pánvi.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Rubování

Rubování je metoda přípravy masa. Pokud je maso naložené v marinádě, olejová vrstva zabrání proniknutí chutí přímo do masa. Při této metodě, která pochází z USA, se maso lehce potře olejem a posype kořenící směsí, často hrubší, těsně před grilováním, přitom se tato směs vetře přímo do svaloviny. Ruby neobsahují žádné zvýrazňovače chuti, hodí se pro všechny druhy masa, hovězí, vepřové, drůbeží i ryby.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Smažení

Smažení je tepelná úprava, při které se surovina smaží v rozpáleném tuku ze všech stran při vysoké teplotě. Nejčastěji smaženým pokrmem bývají řízky, smažit můžeme obalovaný květák nebo žampióny. Smaží se i jídla sladká. Pochoutkou jsou koblihy.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Restování

Restování je opékání (suché smažení) suroviny na minimálním množství tuku.Teplo přichází odspodu a potravina neplave v omastku. Cílem restování také je, aby se srazila bílkovina v mase a nevytékala z něj šťáva. Touto úpravou se nejčastěji připravují steaky, roštěnky a jiné maso, které se pak dále upravuje, např. dušením či pečením.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pošírování

Pošírování je jemný způsob úpravy masa, ryb, ovoce, zeleniny při teplotě mezi 70 až 90 °C, dle použité suroviny. Teplota tekutiny nesmí překročit 95 °C, voda se nesmí vařit. Tekutinou bývá nejčastěji různými ingrediencemi ochucená voda nebo různé nálevy. Při pošírování platí pravidlo, že části masa a ryb se vkládají do studené vody nebo nálevu, protože vařící voda by způsobila, že vrchní část by byla provařená a vnitřní části pokrmu by byly syrové.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pražení

Pražení je proces, při které se suroviny tepelně upravují na pánvi, nebo v zařízeních k tomu určených, za účelem, aby získaly před zpracováním intenzivnější aroma. Praží se nejčastěji káva, ale také ořechy nebo mandle.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Pufování

Pufování je proces výroby, kdy při vysoké teplotě, tlaku a rychlém odpaření vlhkosti dosáhneme nabývání suroviny. Nejčastěji to bývá rýže, ale i pšenice, žito, kukuřice, pohanka a další. V pufovaných výrobcích, kterým říkáme "polystyren" zůstávají výživné látky. Uplatní se při dietním stravování. Hodí se na výlety, jsou trvanlivé a skladné.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Raw

Raw má více významů, v tomto případě se jedná o syrovou stravu, tepelně upravenou max do 42 °C. V této stravě převažuje hlavně syrová zelenina, ovoce, různé ořechy a semínka. Tato strava má svá pozitiva i negativa. Oblibě se těší i raw zákusky a dezerty.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Redukovat

Slovo "redukovat" má více významů, ale z hlediska přípravy jídlel se jedná o zmenšení objemu tekutiny. Při dušení nebo vaření se odpařuje voda, čímž dochází k zahuštění pokrmu a také zvýraznění jeho chutí.

Kulinářský slovník Přejít do slovníku

Panýrování

Názvem "panýrování" se označuje obalování v různých surovinách. Nejčastěji v tzv. trojobalu, což je mouka, rozšlehané vejce a strouhanka.

1 2 3

Další témata

Další recepty