Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jak připravit hummus, falafel a další oblíbená jídla z cizrny. Tohle jsou nejžádanější speciality
Zdroj: Unsplash

Cizrna, luštěnina s velkou výživnou hodnotou, si získává stále více příznivců. Před kuchyňskou úpravou ji namáčíme a vaření si usnadníme použitím tlakového nebo pomalého hrnce. Mezi nejžádanější speciality z cizrny patří falafel a hummus.

Cizrna v naší kuchyni

Cizrna, jinak také římský hrách, má příjemně oříškovou chuť a je mimořádně prospěšná našemu zdraví. Některá oblíbená jídla z cizrny jsou spojena s arabskou kuchyní, proto používané koření pro nás může být méně obvyklé (římský kmín a kari).

Hummus

Na přípravu hummusu, jemné pomazánky, cizrnu uvaříme co nejvíce, měla by se až rozpadat. Do pomazánky patří sezamová pasta tahini, česnek, citrónová šťáva a olivový olej. Cizrna je základem i mnoha dalších pomazánek podle receptů našich uživatelů

Falafel

Na falafel, smažené cizrnové placičky nebo kuličky, použijeme nevařenou luštěninu, kterou ale před zpracováním necháme dostatečně dlouho namočenou. Obvykle 24 - 36 hodin. Falafel nám bude chutnat s dresinkem, čerstvou zeleninou a vložený v pita chlebu. Můžeme si ho ale dát i po našem, podobně jako karbanátek.

Další oblíbená jídla z cizrny

Mezi nejoblíbenější cizrnová jídla patří zeleninové polévky, cizrna na kari a cizrnový salát. Na rozdíl od čočky potřebuje cizrna delší dobu vaření, aby dobře změkla, proto pokud pospícháme, urychlíme si její přípravu použitím cizrny z plechovky.

V receptáři máme k dispozici další osvědčené recepty našich uživatelů, jedním z nich je pražená cizrna. Kromě toho, že je cizrna velmi výživná a prospěšná našemu zdraví, je také levná. Patří mezi potraviny, které se vyplatí zařadit do jídelníčku. 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky