Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Lívance i lívanečky připravujeme z mléka, vajec a mouky. Nakypřit je můžeme droždím nebo kypřicím práškem. Smažíme je na lívanečníku nebo na pánvi a při podávání je po libosti zdobíme. Chutnají úžasně, nejlepší jsou čerstvé.

Různá těsta na lívance

Lívance můžeme nakypřit pomocí droždí, kvásku, kypřicího prášku a bílkového sněhu. Těsto můžeme obohatit ovesnými vločkami, obarvit kakaovým práškem, doplnit strouhanými jablky nebo rozmačkaným banánem. Těst na lívance je celá řada a kromě obyčejné bílé mouky se používá celozrnná pšeničná (např. špaldová) nebo pohanková. 

Jak smažit lívance

Lívance jsou další z řady smažených moučníků, stejně jako koblihy a vdolky, jenže tentokrát nám na smažení stačí tuku daleko menší množství. I proto jsou lívance dobrotou, kterou chystáme častěji, třeba jako skvělou snídani. Dají se připravovat dokonce bez tuku.
  • Lívance smažíme na lívanečníku, který nám pomůže vytvořit pěkný tvar lívanců. 
  • Pokud lívanečník nemáme, můžeme to zkusit pomocí vykrajovátek, stačí je položit na pánev, nalít do nich těsto a po chvilce je zdvihnout - tvar lívanců zůstane. Prodávají se dokonce vykrajovátka s vtipnými tvary např. s úsměvem.
  • Když nám nevadí nepravidelné tvary, můžeme smažit lívance "jen tak", na obyčejné pánvi.
  • Další možností je příprava na elektrickém palačinkovači, některé přístroje se prodávají s vyměnitelnou plotnou a nabízí možnost péct tvary lívanců. A jde to snadno bez tuku

Jak ozdobit lívance

Zdobit lívance, to nás baví nejvíce. Možností je mnoho, nejčastěji je potíráme marmeládou nebo povidlím, a zdobíme šlehačkou, jogurtem, zakysanou smetanou nebo tvarohovým krémem. Ale můžeme vyzkoušet i nejrůznější sirupy (koupené či domácí), krémy, a hlavně krásně barevné drobné ovoce. Lívance s jahodami, borůvkami nebo malinami nadchnou už na první pohled.

Přejeme dobrou chuť.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky