Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Do jitrnicového prejtu potřebujeme kynutou obyčejnou buchtu. Poradíme, jak ji upéct
Zdroj: Toprecepty.cz

Masopust a zabijačky k sobě patří už celá staletí. V českých zemích se kromě ovaru, škvarků a jiných dobrot připravují jaternice (jitrnice) a jelita. Jitrnice obsahují kromě masového prejtu také kynutou buchtu, která pomáhá vstřebat tuk z masa a vázat masovou hmotu.

Jak upéct buchtu do jitrnic

Upéct buchtu není nic složitého. Někdo místo buchty kupuje rohlíky nebo jiné bílé pečivo, ale s nimi je prejt mazlavější. Proto doporučujeme asi týden před zabijačkou upéct buchtu. Není potřeba ji tvarovat nebo zdobit. Je to obyčejná kynutá buchta.

Kynutá buchta do jitrnic

Jednoduché pečivo zvládne každý. Předpis počítá s 1 kg mouky, můžeme připravit směs polohrubé a hladké, přičemž polohrubé jsou asi 2/3 množství. Dále potřebujeme 1 kostku (42 g) droždí, 1 lžičku cukru, 1 lžičku soli, 1 vejce a 500 ml vody.

  1. Droždí umícháme v míse s cukrem na řídkou kašičku.
  2. Přidáme rozklepnuté vejce a přilijeme vlažnou vodu.
  3. Mouku smícháme se solí.
  4. Do tekutiny po částech sypeme mouku a mícháme.
  5. Polotuhé těsto vyklopíme na vál a postupně vypracujeme hladké nelepivé těsto. Nemělo by být příliš hutné, možná nepadne všechna mouka.
  6. Těsto zakryjeme a necháme půl hodiny kynout. S těstem nám může pomoci domácí pekárna nebo robot s hnětačem.
  7. Plech na pečení vyložíme pečicím papírem.
  8. Z těsta vytvoříme ručně 2 šišky, které necháme ještě chvíli kynout na plechu. Můžeme také těsto jen roztáhnout ve vodě namočenýma rukama po ploše plechu potřeného tukem. 
  9. Troubu předehřejeme na 180 °C. Vykynuté těsto potřeme vodou a upečeme dorůžova. Upečené poznáme špejlí - vpíchneme a vytáhneme. Špejle musí zůstat suchá a čistá.
  10. Buchtu necháme asi týden zakrytou uležet. Neměla by zcela vyschnout.
  11. V den přípravy jitrnic buchtu nakrájíme na kostičky o hraně asi 1 cm a zvlhčíme teplým vývarem z masa. Pak ji důkladně promícháme s masovým prejtem a kořením.

Jak připravit masový prejt a střeva na jitrnice, popisuje další z našich článků.

Přejeme, aby se vám vaše jitrnice podařily.

 

Masopust

Masopust, který se lidově označuje jako ostatky, fašank, moravsky voračky, voráčí, končiny či obecně karneval, je svátek mezi Vánocemi a postní dobou. Masopust začíná po svátku Tří králů (6. ledna) a končí na Popeleční středu, jejíž datum se odvíjí podle termínu Velikonoc. Během masopustu probíhají zabijačky.

S tématem Masopust souvisí:

Smažené vdolky | masopustní koblihy | masopustní šišky | jitrnice

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky