Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Rajčata jsou oblíbenou plodovou zeleninou, přinášející v dobrých podmínkách výborný užitek. Péče o ně není složitá, ale začátečníkům se vyplatí o rostlinách něco vědět, než se pustí do jejich pěstování. Pomohou rady zkušených pěstitelů a poučit se můžeme v zemích, kde se rajčatům daří, třeba v Itálii.

Ten, kdo si připravuje osevní a pěstitelský plán, dobře ví, že některým rostlinám se vedle sebe daří, jiným naopak ne. Je dobré vědět, jakou zeleninu po které pěstovat a jakým kombinacím a sousedům se raději vyhnout. Některá zelenina se ovlivňuje k dobrému a vzájemně se chrání, nicméně jiné rostlinné druhy trpí obdobnými chorobami a škůdci, proto by měly být co nejdále od sebe.

Co se k rajčatům nehodí

Rajčata dáváme na venkovní záhony až v polovině května, a do té doby volné plochy využijeme na rostliny, které před jejich výsadbou včas sklidíme. Antonín Dolejší ve své knize Zelenina na zahrádce dává důležité doporučení: " Zásadně nepěstujeme rajčata po bramborech, které mohou půdu infikovat chorobami, jimiž mohou později rajčata trpět. Vhodnými předplodinami pro rajčata mohou být přezimovaný pór, špenát vysetý na podzim předchozího roku nebo raný hlávkový salát." 

Rajčata jsou náchylná k houbovým chorobám (plíseň bramborová), stejně jako brambory, proto tyto plodiny nepěstujeme v těsné blízkosti ani na stejných záhonech po sobě. Podívejte se, jak chránit rajčata před plísní.

Proč pěstovat bazalku vedle rajčat

Zkušení zahrádkáři naopak radí dávat vedle rajčat bazalku, protože se postará o ochranu před škůdci a podporuje oblíbenou zeleninu v růstu, dokonce zlepšuje chuť rajčat. Bazalka je stejně jako rajčata teplomilná a venku ji pěstujeme jen v teplejších oblastech, naopak v chladných se jí nejlépe daří ve skleníku či fóliovníku.

Kromě toho je kombinace rajčat a bazalky výtečná i na talíři. Podívejte se pro inspiraci na rajčata a bazalku v salátu Caprese:

Jaké jsou vaše zkušenosti s pěstováním bazalky a rajčat v těsné blízkosti? Budeme rádi, když nám o tom napíšete.

Zdroje: www.chalupari-zahradkari.cz, Zelenina z ekozahrady - Jaroslav Svoboda, Lada Svobodová

 

Komentáře

Další tipy a triky