Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Hlávkové zelí je často pěstovaná zelenina, která má své místo na našem stole po celý rok. Jemně nakrájené zelí je výborné do salátů, hodí se také ke kvašení, sterilování a tepelné úpravě. Zelí si můžeme sami vypěstovat, ale péče o něj má svá pravidla. Poradíme vám, na co si dát pozor.

Zelí hlávkové pěstujeme v různých odrůdách - správnou odrůdu si vybereme podle plánovaného způsobu využití (např. zelí na krouhání a kvašení) a také podle předpokládaného termínu sklizně. Vypěstování kvalitních hlávek není úplně jednoduché, ale když rostlinám připravíme dobré podmínky k růstu, můžeme se těšit na úspěšnou sklizeň.

Jak pěstovat hlávkové zelí

Hlávkové zelí je náročné na živiny, prostor i vláhu. Máme pro vás několik rad a tipů:

  • Hlávkové zelí  je náročné na výživnou půdu. Na podzim před jeho pěstováním půdu dobře vyhnojíme kompostem nebo chlévským hnojem, použít můžeme také zelené hnojení
  • Antonín Dolejší v knize Zelenina na zahrádce píše: "Podle délky vegetační doby, která činí 110–210 dní, rozlišujeme zelí rané, polorané, polopozdní a pozdní. Zelí pěstujeme z předpěstované sadby, popřípadě je možný i přímý výsev do volné půdy kromě raných odrůd." 
  • Sazenice raného zelí pro první sklizeň je třeba předpěstovat, s předpěstováním začínáme již od ledna a vzrostlé sazenice lze vysazovat do volné půdy již v první polovině měsíce dubna, sazenice pro pozdější sklizeň vysazujeme později. První sadbu bývá výhodnější pro většinu pěstitelů koupit, v domácích podmínkách bývají sazenice vytáhlé. Sazenice pro pozdější výsadby si již snadno předpěstujeme např. v pařeništi.
  • Zelí můžeme pěstovat také z přímého výsevu do hnízd, vzešlé sazenice později vyjednotíme. Takto získané rostliny jsou odolnější, mají hlubší kořenový systém a lépe snáší suché počasí.
  • Výsadbu předpěstovaných sazenic s přiměřeně velkým kořenovým balem provádíme dostatečně hluboko (až po srdíčko), aby rostliny dobře zakořenily. Vzdálenost mezi rostlinami by měla být 40–60 cm. Mezi sazenice zelí můžeme vysadit např. salát, který doroste dříve a prostor pro zelí uvolní k růstu - takto záhon lépe využijeme.
  • Zelí během růstu pravidelně okopáváme (zvláště po dešti), zemina kolem rostlin by měla být stále nakypřená a ne ztvrdlá a vyschlá. Při okopávání vždy zeminu přihrneme k sazenicím.
  • Záhon podle potřeby odplevelujeme, aby rostliny měly prostor k růstu. 
  • Důležité je také pravidelné zalévání, zelí potřebuje dostatek vláhy
  • Naopak na teplotu zelí není náročné, snáší dobře i chladnější počasí.   
  • Zelí je ohrožené různými škůdci, kteří je napadají. Mezi největší škůdce patří housenky běláska zelného, květilky, mšice a dřepčíci. Osvědčenou ochranou je přikrytí bílou netkanou textilií.

Zelí, bílé i červené, je výbornou zeleninou na kuchyňské zpracování. Podle následujícího videoreceptu si můžete připravit salát z hlávkového zelí. 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

Komentáře

Přidat komentář

Přidat komentář

Další tipy a triky

Marie

Náhodný recept Zobrazit více

Nejnovější recepty Více