Trpělivost bochník přináší: Ovládněte sílu kvásku a naučte se péct domácí chléb na jedničku

23. 2. 2021 12:02

Vaření Kateřina Horáková

Zdroj: Toprecepty.cz, odklizec Zdroj: Toprecepty.cz, odklizec
Pečení domácího chleba je stále v kurzu a je to i zábava. Na sociálních sítích vznikají nejrůznější skupiny, kde se lidé chlubí svými výtvory. V přepočtu může pravidelné pečení vlastního chleba rodinu vyjít i levněji než kupování toho z obchodu a v neposlední řadě je to strašná dobrota. Základem dobrého chleba je pořádný kvásek. Jak na něj?

Chleba bez kvásku je na dvě věci

Kdo by neměl rád čerstvý a voňavý chléb? Silný krajíc, uvnitř vláčný a nadýchaný, orámovaný křupavou kůrčičkou, a na něj třeba jen máslo a sůl nebo třeba ještě pažitku, případně šunku od kosti či dobrý sýr... Jen při psaní se nám sbíhají sliny! Rok 2020, který většina z nás strávila zavřená doma, jako jednu z dobrých věcí přinesl zájem lidí o pečení vlastního domácího chleba. Ačkoliv při výrobě božího daru dvojnásob platí, že žádný učený z nebe nespadl a většinou se hned první pokus nevyvede úplně dokonale, se správným postupem budete mít zaručeno, že ten první pokus zároveň nebude úplný propadák. Základem dobrého chlebíku je i dobrý domácí kvásek, protože chléb zadělávaný kváskem má výraznou chlebovou chuť i vůni a díky vyšší kyselosti také vydrží déle než ten z droždí. Poctivý kvásek ale vyžaduje trochu vědomostí a hlavně dávku trpělivosti. Nebojte se, poradíme vám.

Upečte si domácí chleba: Vyzkoušené rady a tipy, co dělat a čeho se vyvarovat

Upečte si domácí chleba: Vyzkoušené rady a tipy, co dělat a čeho se vyvarovat

Jak vypěstovat dobrý kvásek?

Na výrobu základního kvásku potřebujete žitnou celozrnnou mouku, vodu a čtyři dny, kdy budete kvásek přikrmovat a necháte ho na teplém místě v klidu vzejít. Takový kvásek pak můžete využít na pečení prakticky jakéhokoliv slaného pečiva; houstiček, rohlíčků... Dají se ovšem udělat i kváskové koláče. Pokud ale chcete péct z kvásku chleba, budete potřebovat ještě mouku chlebovou a trochu více času.

Základem je čistá, sterilní a dobře vysušená nádoba s víčkem. Pokud máte sklenici s přiklápěcím víčkem, po dobu výroby kvásku víčko jen přiklopte, nezavírejte sklenici na pevno. Pracujete-li s nádobou se šroubovacím víčkem, udělejte do toho víčka několik děr kvůli přívodu vzduchu.

Starý chleba? Žádný problém! Chytrá hospodyňka zná triky, jak ho ještě využít

Starý chleba? Žádný problém! Chytrá hospodyňka zná triky, jak ho ještě využít

První den do připravené nádoby nasypte žitnou mouku s vodou v poměru 1:2, tzn. 15 gramů (cca 1,5 lžíce) mouky a 30 gramů (cca 3 lžíce) vody. Udělejte to ráno a večer proces zopakujte. Takto pokračujte následující tři dny. Čtvrtý den můžete kvásek buď využít tak, jak jsme popsali výše, anebo jej zhruba polovinu odeberte do jiné nádoby a kvásek v původní sklenici dále přikrmujte.

Tentokrát k tomu ale použijte chlebovou mouku místo žitné a v poměru 1:1, tedy 30 gramů mouky na 30 gramů vody. Takto krmte kvásek další tři dny. Nyní vám kvásek spokojeně roste už týden. V této fázi už je použitelný i na chléb, ale lepší je si ještě počkat a dalších 5 dní jej přikrmovat: už jen večer, avšak stejným množstvím mouky i vody.

Vyrobte si zázračný přírodní sirup proti chřipce. Stačí tři suroviny a budete jako rybičky

Vyrobte si zázračný přírodní sirup proti chřipce. Stačí tři suroviny a budete jako rybičky

Po celkem 12 dnech můžete sklenici s kváskem pevně uzavřít a dát kvásek do ledničky, čímž proces kvašení zastavíte. Pozor! Spolu s kváskem by v lednici nemělo nikdy být zároveň i droždí. Takto připravený kvásek vydrží 7 dní a vy z něj můžete vesele péct krásné bochníky. Pokud jej při prvním pečení nevyužijete všechen a během týdne budete chtít péct více chlebů, vždy, když z kvásku část odeberete, jej zase přikrmte, a to v poměru 20 gramů chlebové mouky na 30 gramů vody. Hodně zdaru!

Líbí se Vám článek? Sdílejte jej svým přátelům!

Sdílet na Facebooku Poslat emailem

Ke článku nejsou žádné komentáře.

Přidat komentář