Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Jelikož je tu chladnější období roku, mnozí z nás už pomýšlejí na posílení imunity, aby i v třeskutých mrazech zůstali fit. Zapomeňte tentokrát na umělé vitamínové doplňky a vyzkoušejte jedinečné léčivé vlastnosti přírodních prostředků. V boji proti nachlazení, nejrůznějším virovým onemocněním i nevolnosti je bezkonkurenční zázvor. Jeho nezaměnitelnou pálivou chuť i vůni si zajisté zamilujete a při správném užívání budete sami překvapeni, že vaše domácí lékárnička tuto zimu zůstane stát ladem.

Jelikož je tu chladnější období roku, mnozí z nás už pomýšlejí na posílení imunity, aby i v třeskutých mrazech zůstali fit. Zapomeňte tentokrát na umělé vitamínové doplňky a vyzkoušejte jedinečné léčivé vlastnosti přírodních prostředků. V boji proti nachlazení, nejrůznějším virovým onemocněním i nevolnosti je bezkonkurenční zázvor. Jeho nezaměnitelnou pálivou chuť i vůni si zajisté zamilujete a při správném užívání budete sami překvapeni, že vaše domácí lékárnička tuto zimu zůstane stát ladem.

Zázvor je půldruhého metru vysoká rostlina s krásnými žluto-fialovými květy, která je známá především díky svým dužnatým hlízovitým oddenkům. Právě ty v sobě skrývají několik stovek esenciálních olejů, chemických látek a minerálů (především draslík, vápník a železo), které jsou zodpovědné za exotickou palčivou chuť zázvoru. Zázvor pochází z tropické Asie; jeho největšími vývozci jsou v současné době Indie, Čína a Indonésie. Zázvor, který se v dnešní době těší vzrůstající oblibě, byl vysoce ceněným a drahým kořením před více než třemi tisíci lety. Díky jeho účinkům na fyzické zdraví člověka mu dokonce byla připisována čarovná moc – tak vyzkoušejte ji sami na vlastní kůži.

Působení zázvoru se liší podle toho, jakým způsobem zázvor použijeme. Čerstvý zázvor zahřívá organismus a vyvolává pocení, desinfikuje, likviduje záněty a sráží horečku, proto je ideální nejen při chřipce a nachlazení, ale také při alergiích a astmatu. Z čerstvého zázvoru si můžete připravit lahodný čaj či osvěžující limonádu. Nastrouhaný zázvor stačí zalít vroucí vodou (čím intenzivnější nápoj, tím silnější léčivé působení) a dochutit medem a citrónem. Chuť čaje můžete ozvláštnit hřebíčkem nebo skořicí. Tento nápoj, který nastartuje váš imunitní systém, pijte teplý nebo vychladlý po douškách. Snadná je také příprava zázvorové limonády – postup je stejný jako u čaje, jen zázvor zalijte studenou vodou. (Mnozí léčitelé nedoporučují užívat zázvoru preventivně, aby se nesnížily jeho účinky na organismus.)

Pití zázvorového čaje nebo žvýkání čerstvého či sušeného zázvoru má pozitivní vliv také na trávení. Zázvor tlumí nevolnost (např. těhotenskou, při cestování apod.), zažívací potíže, nechutenství, nadýmání, křeče a celkově uklidňuje žaludek. Především při nemoci dodává energii a vrací sílu do života. Se zázvorem by však kvůli pálivým esencím, které obsahuje, měli opatrně nakládat ti, kteří mají žaludeční vředy. Žvýkání zázvoru také tlumí bolesti zubů a hlavy a zmírňuje negativní projevy nervozity a stresu.

K ozdravení těla připojte také ozdravení duše a popíjení zázvorového čaje si spojte i s relaxační procedurou, a to koupelí, kterou si můžete zpestřit kousky nakrájeného zázvoru. Vonící zázvorová koupel snižuje bolesti kloubů a svalů, uklidňuje, zahřívá a celkově regeneruje.

 V poslední době je o zázvor velký zájem i ze strany lékařů: ukazuje se totiž, že zázvor může fungovat jako účinná prevence některých závažných onemocnění, např. vysokého krevního tlaku, onemocnění jater, rakoviny slinivky či vaječníků. Jak je vidět, zázvor by se měl stát součástí našeho jídelníčku. Čerstvý nebo sušený zázvor nemusíte používat pouze k přípravě studených či teplých nápojů, ale také k vaření – receptů na slaná a sladká jídla se zázvorem je celá řada.

Zázvor se může stát také výbornou pochoutkou. Vyzkoušejte například kandovaný zázvor. Ten můžete koupit, pokud se však rozhodnete pro jeho domácí přípravu, postup je více než snadný. Oddenky zázvoru oloupejte, nakrájejte na kostičky či plátky a povařte zhruba půl hodiny v čisté vodě. Připravte si cukerný roztok z malého množství vody a cukru (množství cukru by mělo přibližně odpovídat množství použitého zázvoru) a sceděný zázvor v něm další půl hodiny povařte – zázvor by měl ztmavnout a zprůhlednět. Kousky zázvoru nakonec obalte v krystalovém cukru a nechte usušit (buď volně na vzduchu, nebo v troubě).  

Zázvor má mnohostranné využití – ať už se rozhodnete pro jakékoli z nich, můžete si být jisti, že děláte něco pro své zdraví.

Komentáře

Alena

29. 11. 2016 20:37

Děkuji za info o zázvoru. Něco jsem už četla zde zdravi-hubnuti.cz/tema-zazvor/ a zítra si ho jdu koupit.:-)

Hanka

26. 2. 2015 21:35

Další zajímavosti o zázvoru se dočtete i zde:http://www.magazinobydleni.cz/zazvor-a-jeho-ucinky...

Jana

2. 8. 2013 13:22

Dobré informace jsem nalezla taky zde: http://www.elegantnibydleni.cz/zazvor-a-jeho-leciv...

Barbora

15. 5. 2013 07:41

Zázvor je opravdu výborný ale není to kořen :-D

lojsa

7. 3. 2013 12:50

jan: je voprafdu heske :-D

Hana

18. 12. 2012 13:58

Zázvor mám též vyzkoušený, ale jsem líná si cokoliv připravovat :-) takže ho piju v sirupu stopbacil,doporučila mi ho kamarádka, pomáhá mi hlavně v tomhle chřipkovém období, je multibylinný a chutná dobře :-p

Jana

3. 12. 2012 11:34

Chtěla bych zkusit kandovaný zázvor dle receptu zde...nevím ale na kolik mám sušit v troubě a jak dlouho tento zázvor vydrží? Má někdo zkušenosti s tímto receptem či touto úpravou? Děkuji :-)

Matt

28. 11. 2012 13:48

Zaujímavé informácie o zázvore nájdete na:http://zazvor.com/

Piskutek Piskutek

12. 11. 2012 20:42

Lezlo na mě nachlazení, tak jsem svařila zázvor s grapefruitem a citronem a dosladila medem. Tohohle jsem vypila tak litr a půl a druhý den nebylo po nachlazení ani památky :-). Zázvor je kořenem dokonalým, vřele doporučuji i pro navození příjemné teplé atmosféry uprostřed studených dní :yes:

IvanaLK

10. 11. 2012 17:30

Zázvor je skvělá věc, ale nedoporučuji tepelnou úpravu, tím se připravíte o všechno dobré, co vám může nabídnout :-(;-(

Eva

9. 11. 2012 18:00

Opět se zde dozvídám spoustu zajímavých věcí,jen tak dál,chodím sem každý den a opravdu se nemohu dočkat,co nového zase pro mě budete mít. Děkuji za krásné články.:yes:

jan

9. 11. 2012 11:20

heske

jan

9. 11. 2012 11:20

heske

Přidat komentář

Přidat komentář


Naše edice

Zvýhodněné balíčky

Koupit

Marie